20 C
Wrocław
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaKultura101 miejsc podczas Nocy Muzeów we Wrocławiu

101 miejsc podczas Nocy Muzeów we Wrocławiu

-

20 maja aż 101 instytucji kultury we Wrocławiu otworzy swoje drzwi dla zwiedzających. Noc Muzeów 2023 rozpocznie się późnym popołudniem i zakończy w godzinach nocnych.

Noc Muzeów we Wrocławiu organizowana jest od 14 lat. Podczas pierwszej edycji udział wzięło 7 muzeów i 1 galeria. Przez lata formuła rozszerzała się. Dołączyły galerie, instytucje i domy kultury, kościoły różnych wyznań, kina i inne ciekawe miejsca, na co dzień niedostępne.

Co nowego w tym roku…?

W tegorocznej Nocy Muzeów we Wrocławiu udział weźmie rekordowo dużo instytucji. Do późnych godzin wieczornych dostępne będą wszystkie wrocławskie muzea. Otwarte będą również galerie, centra kultury i edukacji oraz inne niezależne miejsca promujące sztukę i prezentujące historię Wrocławia.
Zaplanowano ponad 150 wydarzeń oraz specjalny program dla dzieci.

Po raz pierwszy podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić Muzeum Medycyny Sądowej i Panoramę Racławicką. Wieczorną panoramę miasta podziwiać będzie można z tarasu widokowego Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego i Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
W czasie Nocy Muzeów będzie można zobaczyć także wystawy organizowane w ramach dwóch ważnych wrocławskich festiwali artystycznych:

  • 20. Biennale Sztuki Mediów WRO,
  • 8. Festiwalu Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych.

Tradycyjnie wstęp do wszystkich placówek biorących udział w imprezie jest bezpłatny. Niektóre wydarzenia startują już o godzinie 12:00, większość placówek będzie czynna do późnych godzinnych wieczornych (23:00-24:00).

Strat kampanii Wrocław miasto przygody

W krypcie pod kościołem św. Wojciecha zaplanowano czytania sensoryczne fragmentu „Trylogii Husyckiej” Andrzeja Sapkowskiego. W tajemniczej przestrzeni będzie można zanurzyć się w fascynujący świat literatury, korzystając z pełnego spektrum swoich zmysłów. Na półgodzinny performans obowiązują zapisy.

Dobra Nocka czyli program edukacyjny dla najmłodszych

Wiele wydarzeń podczas Nocy Muzeów dedykowanych jest dzieciom, niektóre warsztaty i zajęcia rozpoczynają się już w południe. Specjalny program dla dzieci przygotowały m.in. Centrum Kultury Agora, Liceum Sztuk Plastycznych, MDK Krzyki i Śródmieście, Muzeum Architektury, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Farmacji, Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Muzeum Współczesne Wrocław, NFM, Stary Ratusz czy Arsenał.
Zapisy

Większość instytucji będzie otwarta dla wszystkich zwiedzających bez konieczności rezerwacji miejsc. Warto jednak wcześniej zapoznać się z programem. Na niektóre wydarzenia i zajęcia dla dzieci obowiązują wcześniejsze zapisy.

Zapisy już trwają. Szczegóły są dostępne na stronie www.wroclaw.pl.

Źródło: UM Wrocław

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!