12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaKultura120 książek walczy o prestiżową nagrodę

120 książek walczy o prestiżową nagrodę

-

Wrocławski Dom Literatury ogłosił listę 120 książek zakwalifikowanych do 19. edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

To jeden z najważniejszych konkursów literackich w Polsce, wyróżniający najlepsze książki autorów z Europy Środkowej. Zwycięzca otrzyma 150 000 zł, a jego dzieło zyska szerokie uznanie w świecie literackim.

Angelus – okno na literaturę Europy Środkowej

Nagroda Angelus jest wyjątkowa na polskim rynku wydawniczym. Skupia się na literaturze krajów często pomijanych przez mainstreamowe wydawnictwa, dając im szansę na dotarcie do szerokiego grona czytelników. Laureaci Angelusa, tacy jak Oksana Zabużko, Georgi Gospodinow czy Pavol Rankov, zyskali dzięki nagrodzie rozpoznawalność i wierne grono odbiorców.

Literatura jako barometr współczesności

Angelus to nie tylko prestiżowa nagroda, ale też ważny barometr współczesnych trendów w literaturze Europy Środkowej. Książki nominowane do konkursu poruszają aktualne problemy regionu, dając wgląd w jego bolączki, nadzieje i aspiracje. W nadchodzących latach możemy spodziewać się utworów skupiających się na wojnie w Ukrainie, kryzysie migracyjnym, czy rosnących nacjonalizmach.

Nagroda nie tylko dla laureata

Oprócz głównej nagrody, Angelus przyznaje również wyróżnienia dla tłumaczy (40 000 zł) oraz autorów książek nominowanych do finału (5 000 zł). Publiczność w internetowym głosowaniu może przyznać Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej, która wiąże się z trzymiesięczną rezydencją literacką we Wrocławiu.

Wszystkie osoby nagrodzone Angelusem 2024 poznamy 19 października podczas wspólnej gali z Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius. Już teraz można zapoznać się z listą zakwalifikowanych książek na stronie www.angelus.com.pl. 

Źródło: Wrocławski Dom Literatury

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...