Rehabilitacja lecznicza to forma leczenia, która ma na celu przywrócenie lub poprawę sprawności fizycznej i psychicznej pacjenta.
Może być ona prowadzona w warunkach ambulatoryjnych (codzienny dojazd do placówki rehabilitacyjnej) lub stacjonarnych (pobyt całodobowy w ośrodku rehabilitacyjnym).
Z rehabilitacji leczniczej mogą skorzystać osoby ubezpieczone, które:
- przebywają na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby trwającej co najmniej 30 dni,
są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy, - pobierają zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
są na rencie socjalnej przyznanej na czas określony, o ile są również zatrudnione, jako pracownik, - pobierają rentę okresową z powodu niezdolności do pracy.
Aby uzyskać dofinansowanie do rehabilitacji leczniczej, należy:
- otrzymać skierowanie od lekarza prowadzącego,
- złożyć wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej w oddziale ZUS właściwym dla miejsca zamieszkania,
- przejść badanie u lekarza orzecznika ZUS.
Rehabilitacja lecznicza w warunkach stacjonarnych trwa 24 dni i może być prowadzona w sanatoriach, ośrodkach rehabilitacyjnych, szpitalach lub innych placówkach medycznych.
Na Dolnym Śląsku z rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS mogą skorzystać osoby przebywające w uzdrowiskach Cieplice i Świeradów-Czerniawa. Rehabilitacja stacjonarna jest również dostępna w Centrum Kardiologicznym „Pro Corde” we Wrocławiu oraz w ośrodku Creator Sp. z o.o.
Źródło: ZUS