23 C
Wrocław
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaNewsy regionalne500+ dla niepełnosprawnych - jak uzyskać świadczenie uzupełniające?

500+ dla niepełnosprawnych – jak uzyskać świadczenie uzupełniające?

-

W 2022 roku ponad 388 tysięcy osób otrzymało świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Dodatek przyznaje się osobom, które posiadają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Ponadto otrzymują one emeryturę, rentę lub inne świadczenie finansowane ze środków publicznych.

To nie stopień niepełnosprawności decyduje o jego przyznaniu. Niezdolność do samodzielnej egzystencji przyznaje się osobie, która nie tylko, że nie może pracować, ale potrzebuje pomocy drugiej osoby w najprostszych czynnościach życiowych – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – A to oznacza, że opiekun musi nie tylko zrobić zakupy i przygotować jedzenie, ale też nakarmić swojego podopiecznego – dodaje.

Czym jest świadczenie uzupełniające?

Świadczenie uzupełniające jest dodatkowym wsparciem finansowym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Przysługuje on w wysokości 500 zł miesięcznie, pod warunkiem że łączna kwota brutto emerytury, renty lub innego świadczenia finansowanego ze środków publicznych nie przekracza 2157,80 zł.

Kto może ubiegać się o świadczenie uzupełniające?

O świadczenie uzupełniające mogą ubiegać się osoby, które spełniają następujące warunki:

  • posiadają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • otrzymują emeryturę, rentę lub inne świadczenie finansowane ze środków publicznych,
  • łączna kwota brutto emerytury, renty lub innego świadczenia finansowanego ze środków publicznych nie przekracza 2157,80 zł.

Jak złożyć wniosek o świadczenie uzupełniające?

Wniosek o świadczenie uzupełniające składa się w każdej placówce ZUS, pocztą lub elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Wniosek o świadczenie uzupełniające jest rozpatrywany w ciągu miesiąca od dnia jego złożenia.

Jakie są warunki uzyskania pełnego świadczenia uzupełniającego?

Aby otrzymać pełne świadczenie uzupełniające, łączna kwota brutto emerytury, renty lub innego świadczenia finansowanego ze środków publicznych nie może przekraczać 1657,80 zł. Jeśli łączna kwota przekracza ten próg, wysokość świadczenia uzupełniającego jest pomniejszana o kwotę przekroczenia.

Źródło: ZUS

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!