27.7 C
Wrocław
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaKulturaAngelus 2023 - Saša Stanišić za "Skąd" i Joanna Mueller za całokształt...

Angelus 2023 – Saša Stanišić za „Skąd” i Joanna Mueller za całokształt twórczości

-

W sobotę 14 października podczas gali w Teatrze Lalek we Wrocławiu ogłoszono laureatów Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2023 oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2023.

W kategorii Najlepsza Książka jury przyznało nagrodę Sašy Stanišiciowi za powieść „Skąd” (Wydawnictwo Książkowe Klimaty). Książka opowiada o dzieciństwie i dorastaniu pisarza w Jugosławii, jego ucieczce z kraju w czasie wojny i o poszukiwaniu tożsamości w nowej rzeczywistości.

W kategorii Przekład nagrodę otrzymała Małgorzata Gralińska za tłumaczenie powieści „Skąd” na język polski.

W kategorii Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej, przyznawanej w plebiscycie internetowym, zwyciężyła Tamara Duda za powieść „Córeczka” (Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej).

W kategorii Debiut nagrodę otrzymał Ivan Davydenko za tom „Halal” (wydawnictwo papierwdole & Katalog Press).

W kategorii Książka Roku nagrodę otrzymał Piotr Sommer za tom „Lata praktyki” (Wydawnictwo WBPiCAK).

Silesiusa za całokształt twórczości (nagroda w wysokości 100 tys. zł.) odebrała Joanna Mueller. Jest poetką, eseistką, redaktorką, literaturoznawczynią i krytyczką literacką. Urodziła się w 1979 roku w Pile. Jest autorką sześciu książek poetyckich, dwóch książek eseistycznych, zbioru wierszy dla dzieci i bajki w formie kamishibai. Jej twórczość poetycka doczekała się kilku ważnych nominacji, w tym do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

Angelus 2023 to kolejna edycja prestiżowej nagrody literackiej, która promuje literaturę Europy Środkowej. Laureaci tegorocznej edycji to wybitni autorzy, których twórczość porusza ważne tematy społeczne i kulturowe.

Źródło: Wrocławski Dom Literatury

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!