31.4 C
Wrocław
poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneWrocławAplikacja LegendARy | Przewodnik po Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu

Aplikacja LegendARy | Przewodnik po Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu

-

Wrocławski Ogród Japoński skrywa teraz nie tylko urokliwe zakamarki, oryginalne kamienne latarnie i bogatą florę, ale również jedenaście mitycznych postaci z japońskich legend.

Ich odkrycie ułatwi bezpłatna aplikacja „LegendARy”, stworzona przez studentów Politechniki Wrocławskiej we współpracy z firmą Nomtek.

Świat japońskich legend

Aplikacja „LegendARy” to innowacyjny sposób na zwiedzanie Ogrodu Japońskiego. Po jej uruchomieniu na ekranie telefonu wyświetli się strzałka, która poprowadzi Cię po wyznaczonej trasie. Docierając do kolejnych punktów, będziesz mógł zeskanować specjalne kody, aby odkryć ukryte obrazy przedstawiające duchy i legendarnych władców z japońskiej mitologii. Każdej postaci towarzyszy krótka legenda, która przybliży Ci bogaty świat japońskich wierzeń.

Obrazy inspirowane „Kojiki”

Obrazy wykorzystane w aplikacji zostały stworzone przez Annę Herman, doktorantkę Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Inspiracją dla nich była „Kojiki, czyli Księga dawnych wierzeń”, najstarszy zabytek literatury i języka starojapońskiego. To właśnie w tej księdze mieszają się ze sobą prawdziwe historie, legendy i baśnie, tworząc fascynujący obraz japońskiej mitologii.

Trasa wyznaczona w aplikacji została opracowana w taki sposób, aby użytkownik mógł zwiedzić cały Ogród Japoński. Przejście jej wraz ze skanowaniem wszystkich kodów zajmie około godziny. Aplikacja jest dostępna w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej, a dodatkowo posiada opcję audiodeskrypcji.

Technologia rodem z Pokemonów

Praca nad aplikacją „LegendARy” rozpoczęła się w lipcu 2023 roku i trwała do początku kwietnia. Studenci, którzy ją stworzyli, podczas stażu w firmie Nomtek, wykonali m.in. skany 3D Ogrodu Japońskiego, przygotowali modele 3D obrazów oraz interfejs aplikacji. Największym wyzwaniem okazała się kilkukrotna zmiana technologii wykonania programu.

„LegendARy” jest całkowicie darmowa i można ją pobrać w sklepach Google Play oraz App Store. Przed wejściem do Ogrodu Japońskiego zostanie umieszczona tablica informacyjna z kodem QR, umożliwiającym pobranie aplikacji tuż przed rozpoczęciem spaceru. Istnieje również możliwość rozszerzenia aplikacji o dodatkowe funkcje w przyszłości.

ŹródłoPWr
Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!