10.4 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaZdrowieAplikacja UMW | AI ma oceniać stan zdrowia dzieci

Aplikacja UMW | AI ma oceniać stan zdrowia dzieci

-

Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu chcą stworzyć przełomową aplikację, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do oceny stanu zdrowia dzieci.

Aplikacja UMW ma na celu ułatwienie oceny osobom mniej doświadczonym w pracy z dziećmi. Narzędzie będzie szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy lekarz lub ratownik medyczny musi błyskawicznie podjąć decyzję o dalszym postępowaniu:

  • czy dziecko wymaga natychmiastowej interwencji medycznej, obserwacji i dalszych badań w szpitalu,
  • a może dolegliwości nie są groźne i wynikają np. z kolki, którą łatwo pomylić z poważniejszym schorzeniem?

Doświadczeni pediatrzy i neonatolodzy potrafią błyskawicznie ocenić stan zdrowia dziecka na podstawie jego wyglądu i zachowania. Takie zjawisko określa się w literaturze medycznej jako „ill appearance” („wygląd osoby chorej/wrażenie ciężko chorego”). Diagnoza opiera się na obserwacji reakcji mięśniowych, pozycji ciała, oddechu, płynności wzroku czy koloru skóry. Intuicja pozwala lekarzom oszacować powagę choroby małego pacjenta i podjąć odpowiednie działania.

Sztuczna inteligencja nie postawi diagnozy, nie takie będzie zadanie narzędzia, które tworzymy. Aplikacja nie zastąpi również lekarza na izbie przyjęć. Ona ma wyłącznie pomóc pracownikom ochrony zdrowia w podejmowaniu decyzji w obszarze, w którym trudno przekazać wiedzę w klasyczny sposób, ponieważ wymaga doświadczenia – wyjaśnia pomysłodawczyni projektu dr Kamila Ludwikowska z Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UMW.

Europejskie dane wskazują, że 4-6% dzieci, które trafiają na izbę przyjęć wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Natomiast u 20% z nich konieczna jest hospitalizacja. Nowa aplikacja ma pomóc w identyfikacji pacjentów i skrócić czas potrzebny na postawienie diagnozy.

Kluczowym elementem projektu jest zgromadzenie obszernego materiału filmowego, który przedstawia dzieci w różnych stanach zdrowia i z różnymi objawami. Nagrania powinny obejmować kilkadziesiąt sekund swobodnego ruchu i zachowania dziecka. Dr Kamila Ludwikowska, inicjatorka projektu, wierzy, że rodzice chętnie zgodzą się na nagrywanie swoich pociech, rozumiejąc wagę kompetentnej oceny stanu zdrowia przez lekarzy.

Nagrania będą poddane szczegółowej analizie przez pediatrów i neonatologów. Specjaliści zestawią dokumentację medyczną dzieci, zawierającą objawy, parametry życiowe i wyniki badań, z filmami dokumentującymi przebieg badania.

Wsparcie technologiczne dla projektu zapewnia firma Animativ sp. z o. o., dostawca cyfrowo-medycznych rozwiązań, z którą UMW podpisał list intencyjny.

ŹródłoUMW

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!