29 C
Wrocław
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaEdukacjaBadania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - propozycje eksperymentów

Badania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – propozycje eksperymentów

-

Firmy i podmioty naukowe mają możliwość składania propozycji eksperymentów do Polskiej Agencji Kosmicznej.

Termin składania zgłoszeń mija pod koniec lipca. Celem projektu jest weryfikacja technologii w warunkach kosmicznych oraz prowadzenie badań. Wybrane propozycje zostaną poddane konsultacjom. Natomiast najlepsze z nich będą miały szansę na realizację podczas misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Badania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to ogromne laboratorium umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Dzięki niej możliwe jest badanie wpływu mikrograwitacji na struktury biologiczne i techniczne w różnych dziedzinach:

  • astrobiologia,
  • astronomia,
  • nauki fizyczne,
  • materiałoznawstwo,
  • pogoda kosmiczna,
  • medycyna kosmiczna,
  • nauki przyrodnicze.

Jak zgłosić propozycję?

Propozycje eksperymentów należy przesyłać do Polskiej Agencji Kosmicznej za pomocą formularza zgłoszeniowego. Termin na przesyłanie zgłoszeń upływa 31 lipca. Adres do przesyłania zgłoszeń to dbi@polsa.gov.pl. Więcej informacji na temat zasad zgłoszeń oraz niezbędne dokumenty można znaleźć pod adresem: www.polsa.gov.pl/wydarzenia/ruszaja-konsultacje-polskich-eksperymentow-na-miedzynarodowa-stacje-kosmiczna/

Zaproszenie do konsultacji jest bezpośrednim rezultatem rozmów POLSA z ESA na temat polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. POLSA ogłosiło tę informację 3 lipca.

Konkurs dla studentów i doktorantów

Studenci i doktoranci polskich uczelni będą mieli również szansę zaprojektowania eksperymentów przeznaczonych na ISS. Konkurs o nazwie „Direction Space”, w którym POLSA jest partnerem, jest otwarty dla studentów różnych kierunków. Organizatorzy konkursu, Fundacja Empiria i Wiedza oraz Fundacja New Space, zapewniają wsparcie polskich i zagranicznych ekspertów dla wybranych zespołów. Zwycięzcy konkursu będą mieli możliwość odwiedzenia siedzib partnerów konkursu, tj. CERN i ESA, oraz zaprojektowania eksperymentów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Konkurs został ogłoszony na początku czerwca, a naboru można się spodziewać 16 września.

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!