12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalneLubinBarbórka KGHM – świętowanie z tradycją

Barbórka KGHM – świętowanie z tradycją

-

Barbórka to najważniejsze górnicze święto, obchodzone w Polsce 4 grudnia. Jest to okazja do uczczenia patronki górników, świętej Barbary, a także do podziękowania górnikom za ich ciężką pracę.

W tym roku obchody Barbórki w KGHM odbędą się w tradycyjnej formule, z zachowaniem wszystkich najważniejszych elementów tego święta.

1 grudnia – uroczysta Akademia i pochód Lisa Majora

W piątek 1 grudnia w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie odbędzie się uroczysta Akademia Barbórkowa. Podczas niej zostaną wręczone odznaczenia państwowe, jubileuszowe oraz honorowe szpady górnicze. Wziąć w niej udział mogą wszyscy zainteresowani.

Po zakończeniu Akademii do Rynku w Lubinie wyruszy pochód Lisa Majora. Widowiskowy przemarsz ulicami miasta zakończy się tradycyjną ceremonią skoku przez skórę, czyli symbolicznym przyjęciem młodych pracowników do braci górniczej.

4 grudnia – pobudki, msza święta i uroczystości przy pomniku Jana Wyżykowskiego

4 grudnia, w dniu świętej Barbary, odbędą się tradycyjne pobudki górnicze. Już od godziny 6 rano górnicze orkiestry zagrają w Lubinie, Polkowicach i Głogowie.

O godzinie 9.00 w Kościele Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie odbędzie się uroczysta Msza św. w intencji górników oraz ich rodzin. Na Nabożeństwo Świętej Boskiej Liturgii w intencji górników i ich rodzin zaprasza również Prawosławny Kapelan Górnictwa – Proboszcz Parafii Prawosławnej Świętej Trójcy w Lubinie (godz. 9.00, ul. 1 Maja 13B w Lubinie).

Następnie, o godzinie 13:00 delegacje złożą kwiaty przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie.

Źródło: KGHM

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...