31.4 C
Wrocław
poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaBiznesGospodarkaBarometr EFL dla MŚP | Inwestycje rosną, nastroje spadają

Barometr EFL dla MŚP | Inwestycje rosną, nastroje spadają

-

Spadek głównego indeksu Barometru EFL w III kwartale 2024 roku o 1,4 pkt. do 51,2 pkt. nie powinien budzić nadmiernych obaw.

Jest to pierwszy spadek od roku, ale wciąż utrzymuje się on powyżej progu ograniczonego rozwoju (OR) wynoszącego 50 pkt. Pozytywnym sygnałem pozostaje rosnący od dwóch lat optymizm inwestycyjny i utrzymująca się wysoka płynność finansowa firm.

Mniejszy optymizm sprzedaży i finansowania zewnętrznego

Choć główny indeks Barometru EFL spadł, to warto zwrócić uwagę na pozytywne trendy w niektórych jego obszarach. Odnotowano wzrost odsetka firm planujących więcej inwestować – w III kwartale br. wynosi on 15%, podczas gdy w I i II kwartale oscylował wokół 12%. Niestety, pogorszyły się nastroje dotyczące sprzedaży – niecałe 18% firm przewiduje wzrost przychodów w najbliższych miesiącach (w II kwartale było to 19%). Obserwujemy również spadek zapotrzebowania na finansowanie zewnętrzne – obecnie wskazuje na nie 14% ankietowanych, o 10 p.p. mniej niż kwartał wcześniej.

Większe firmy w lepszych nastrojach

Analizując wyniki Barometru EFL według wielkości firm, widać, że nastroje pogorszyły się we wszystkich grupach – mikro, małych i średnich. Najlepiej radzą sobie nadal średnie firmy, gdzie subindeks wyniósł 56,1 pkt. W przypadku mikrofirm odczyt ten spadł poniżej progu OR i wyniósł 48,8 pkt., a dla małych firm wyniósł 50,9 pkt. Różnica w nastrojach między średnimi a mikro firmami jest widoczna szczególnie w obszarze inwestycji – 42% średnich firm planuje więcej inwestować w III kwartale, podczas gdy w przypadku mikrofirm ten odsetek wynosi zaledwie 6%. Podobnie wygląda sytuacja w zakresie sprzedaży – 30% średnich firm liczy na wzrost obrotów, a wśród mikrofirm odsetek ten jest dwukrotnie niższy.

ŹródłoEFL
Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!