31.4 C
Wrocław
poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaBiznesGospodarkaBarometr EFL dla sektora HoReCa

Barometr EFL dla sektora HoReCa

-

Branża HoReCa odnotowuje znaczną poprawę nastrojów, co pokazuje w II kwartale Barometr EFL.

Subindeks dla tego sektora wzrósł o 1 punkt do 51,1 pkt., osiągając najwyższy poziom od niemal trzech lat. Optymizm przedsiębiorców wynika głównie z pozytywnych prognoz sprzedażowych związanych z Wielkanocą, majówką i początkiem wakacji. Eksperci EFL spodziewają się dalszej poprawy w III kwartale, napędzanej sezonem urlopowym.

Inwestycje w górę

Na wzrost subindeksu wpłynęły przede wszystkim plany zwiększenia inwestycji przez 12,5% ankietowanych firm. To o 2,5 punktu procentowego więcej niż w I kwartale i aż 11 punktów procentowych więcej niż pod koniec 2023 roku. Większość przedsiębiorców (62,5%) spodziewa się utrzymać dotychczasowy poziom inwestycji, a 25% obawia się ich zmniejszenia.

Sprzedaż i płynność finansowa

Prognozy dotyczące sprzedaży są nieco słabsze niż w poprzednim kwartale. 17,5% firm HoReCa przewiduje wzrost zamówień, podczas gdy 20% spodziewało się go w I kwartale. Mimo to, 49% ankietowanych nie spodziewa się zmian w sprzedaży, a 17,5% prognozuje spadek. Te wahania przekładają się na płynność finansową: 17,5% firm spodziewa się jej poprawy, a 24% pogorszenia (w I kwartale było to 29%).

Inflacja i koszty

HoReCa pozostaje jedną z branż najbardziej obawiających się inflacji. Ponad połowa (54%) przedsiębiorców wskazała ją jako główne wyzwanie, co czyni ten sektor drugim po handlu pod względem pesymizmu inflacyjnego. Dodatkowo, firmy HoReCa borykają się z rosnącymi kosztami energii i płac, co może negatywnie wpłynąć na ich rentowność.

Ogólny optymizm

Mimo wyzwań, ogólny odczyt Barometru EFL dla II kwartału 2024 roku wyniósł 52,6 pkt., o 0,1 pkt. więcej niż w I kwartale. Oznacza to, że mikro, małe i średnie firmy w Polsce widzą szanse na rozwój w najbliższych miesiącach.

Należy jednak pamiętać, że pozytywne nastroje mogą zostać osłabione przez utrzymującą się inflację i rosnące koszty. Kluczowa dla dalszej poprawy sytuacji branży HoReCa będzie umiejętność przedsiębiorców w radzeniu sobie z tymi wyzwaniami.

ŹródłoEFL
Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!