12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaBiznesBarometr EFL - wzrost nastrojów wśród przedsiębiorców MŚP

Barometr EFL – wzrost nastrojów wśród przedsiębiorców MŚP

-

I kwartał 2024 roku przyniósł wzrost nastrojów wśród przedsiębiorców MŚP. Główny odczyt Barometru EFL wyniósł 52,5 pkt., co jest najwyższym wynikiem od 2018 roku.

Większy optymizm przedsiębiorców dotyczy zarówno inwestycji, jak i sprzedaży. Wzrost przychodów prognozuje co piąta firma, a 12% przedsiębiorców planuje więcej inwestować. Próg OR, czyli poziom ograniczonego rozwoju firm z sektora MŚP, został przekroczony po raz pierwszy od 6 lat.

Ostatnie analizy pokazują, że regularnie wzrasta skłonność ze strony przedsiębiorców do podejmowania nowych inwestycji. W I kwartale tego roku 12% przedsiębiorców planuje więcej inwestować.

Warto zwrócić uwagę również na poprawę nastrojów pod względem planowanej sprzedaży produktów i usług. 21% firm przewiduje wzrost przychodów w pierwszych miesiącach tego roku. Kiedy rośnie sprzedaż, idzie za nią lepsza płynność finansowa. Jej poprawy spodziewa się 18% firm.

Jeśli popatrzymy na wielkość firm to w najlepszych nastrojach są liderzy sektora MŚP. Odczyt dla średnich firm wyniósł 55,3 pkt., w przypadku mikro – 51,9 pkt., a małych – 51,7 pkt.

Analiza Barometru EFL wskazuje, że polskie firmy MŚP są coraz bardziej optymistycznie nastawione do przyszłości. Wzrost nastrojów jest związany z szeregiem czynników, w tym z umiarkowanym wzrostem gospodarczym, ograniczaniem inflacji i stabilną sytuacją międzynarodową. 

Źródło: EFL

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...