9.2 C
Wrocław
sobota, 12 października, 2024
Strona głównaBiznesRosnące koszty prowadzenia działalności w branży ochrony
patronat medialny

Rosnące koszty prowadzenia działalności w branży ochrony

-

Branża ochrony osób i mienia w Polsce zatrudnia ok. 250 tys. osób i jest jednym z kluczowych elementów systemu bezpieczeństwa państwa.

W 2023 roku sektor ten musiał zmierzyć się z trzema istotnymi czynnikami, które miały znaczący wpływ na jego kondycję.

Rosnące koszty prowadzenia działalności

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na branżę ochrony w 2023 roku był wzrost kosztów prowadzenia działalności. W tym sektorze koszty osobowe stanowią ok. 80 proc. ogółu kosztów. Na to nakłada się fakt, że firmy w Polsce od dłuższego czasu działają w nieprzewidywalnym otoczeniu prawno-ekonomicznym. Ceny w kraju wciąż rosną – średnia wartość inflacji w 2023 r. wyniosła 11,6 proc.

Od jesieni prowadzimy więc intensywne rozmowy z klientami dotyczące konieczności waloryzacji – przywrócenia pierwotnej wartości naszych kontraktów, czyli powrotu do równowagi ekonomicznej między stronami z dnia podpisywania umowy. To warunek niezbędny, byśmy mogli utrzymać wysoki standard usług. Tymczasem klienci – jeśli nawet zgadzają się płacić więcej – wiążą podwyżkę jedynie z podniesieniem płacy minimalnej, nie uwzględniając innych czynników makroekonomicznych – mówi Paweł Korzybski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Ochrona.

W tym kontekście składowe cen w branży ochrony – zarówno koszty bezpośrednie (pracownicze, wyposażenia, ubezpieczenia, paliwa), jak i pośrednie (nadzór, księgowość, kadry, koszty finansowe) – w latach 2021-2023 zwiększyły się o kilkadziesiąt lub kilkaset procent. Same rachunki za energię były wyższe o 36 proc., a za utrzymanie lokalizacji – o 27 proc. Najbardziej (o 305 proc.) wzrosły koszty finansowania działalności, które miały bezpośrednie przełożenie na obsługę kredytów, leasingów, ubezpieczeń oraz gwarancji bankowych.

Rosnąca liczba kradzieży w obiektach handlowych

Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na sektor ochrony w 2023 roku, był wzrost liczby kradzieży w obiektach handlowych. Dane CBOS z maja ub. roku wskazują, że wśród osób, które w ostatnich 5 latach padły ofiarą przestępstwa, najwięcej (12 proc.) doświadczyło właśnie kradzieży. Z kolei najnowsze statystyki Komendy Głównej Policji wskazują, że w pierwszych trzech kwartałach 2023 r. liczba kradzieży sklepowych r/r wzrosła o niemal 40 proc.

Dla sektora ochrony wzrost kradzieży oznaczał konieczność inwestycji w dodatkowe szkolenia dla pracowników – stanowiskowe oraz dotyczące wykorzystania technologii takich jak analiza obrazu czy systemy zabezpieczeń. Musiały również powstać dodatkowe grupy kontrolne, które analizują zaistniałe zdarzenia i przygotowują materiał dowodowy dla policji.

Coraz większa presja płacowa ze strony pracowników

Ostatnim czynnikiem, który wpłynął na branżę ochrony w 2023 roku, było coraz większe znaczenie rynku pracownika. W 2023 r. płaca minimalna była podnoszona dwukrotnie. – łącznie o niemal 600 zł. W połączeniu z rekordowo niskim bezrobociem (5,1 proc.) spowodowało to zwiększoną presję płacową ze strony pracowników.

Nasiliło się również zjawisko „job hoppingu„. Coraz więcej osób szukało nowej pracy w okresie zatrudnienia i często zmieniało pracodawców w celu podniesienia zarobków i skrócenia drogi awansu. Powodem tego zjawiska jest m.in. fakt, że aż 3,6 mln Polaków pracuje za najniższą pensję. Pracownicy sektora ochrony, którzy decydowali się na zawodową zmianę, łatwo znajdowali zatrudnienie w takich branżach jak transport i logistyka czy budownictwo.

Wzmożone zjawisko „job hoppingu” sprawiło, że firmy ochrony musiały zwiększyć w 2023 r. nakłady na rekrutację. Poszukiwały nowych osób zwłaszcza wśród pracowników kwalifikowanych i mających pozwolenie na pracę z bronią. Głównymi sposobami walki o pracownika ochrony nadal są stawka i forma zatrudnienia. Aby przyciągnąć do siebie kandydatów, firmy stosują też różnego rodzaju benefity pozapłacowe, np. finansują kurs na pracownika kwalifikowanego.

Źródło: Materiał prasowy

Masz newsa, pomysł na artykuł, który mógłby zainteresować naszych czytelników? Pisz śmiało na redakcja@forcenews.pl.

reklama

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECANE WYDARZENIA