31.4 C
Wrocław
poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneWrocławBudimex rozbuduje Port Lotniczy Wrocław

Budimex rozbuduje Port Lotniczy Wrocław

-

Port Lotniczy Wrocław ogłosił wybór firmy BUDIMEX S.A. na wykonawcę rozbudowy i modernizacji strefy operacyjnej lotniska.

Inwestycja o wartości ponad 365 mln zł obejmuje budowę nowej drogi kołowania, płyty postojowej, płaszczyzny do odladzania samolotów oraz drogi szybkiego zjazdu.

Usprawniony ruch lotniczy

Nowa droga kołowania, równoległa do istniejącej drogi startowej, usprawni kołowanie samolotów i zwiększy przepustowość lotniska. Płyta postojowa zapewni dodatkowe miejsca postojowe dla samolotów, co ułatwi obsługę większej liczby połączeń lotniczych.

Płaszczyzna do odladzania samolotów zapewni bezpieczne operacje lotnicze w zimowych warunkach atmosferycznych. Droga szybkiego zjazdu skróci czas kołowania samolotów do drogi startowej, co z kolei przełoży się na komfort podróży pasażerów.

Inwestycja z dofinansowaniem

Wartość inwestycji to ponad 365 mln zł. Na jej realizację Port Lotniczy Wrocław pozyskał dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę”. Dofinansowanie pokryje ok. 50% kosztów realizacji projektu.

Pozytywne rozstrzygnięcie postępowania przetargowego to doskonała informacja nie tylko dla Portu Lotniczego Wrocław, ale również dla wszystkich pasażerów, którzy w najbliższych latach będą korzystać z naszego lotniska. Budowa nowej i modernizacja istniejącej infrastruktury w znaczący sposób zwiększy nasze możliwości, zarówno jeżeli chodzi liczbę obsługiwanych operacji lotniczych, jak i liczbę samolotów zbazowanych przez przewoźników we Wrocławiu. To wszystko przełoży się oczywiście również na jeszcze bogatszą siatkę połączeń – mówi Cezary Pacamaj, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Wrocław.

Celem inwestycji jest zwiększenie możliwości operacyjnych lotniska na potrzeby lotnictwa cywilnego i wojskowego. Rozbudowa strefy operacyjnej pozwoli na obsługę większych samolotów, zwiększy liczbę połączeń lotniczych i wzmocni pozycję Portu Lotniczego Wrocław na mapie lotniczej Europy.

Prace budowlane rozpoczną się w maju 2024 roku i potrwają do końca 2025 roku. Inwestycja jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!