25 C
Wrocław
niedziela, 26 maja, 2024
reklama
Strona głównaNieruchomościBudowa komercyjnych inwestycji na gruntach programu Mieszkanie Plus. Co mówią deweloperzy?

Budowa komercyjnych inwestycji na gruntach programu Mieszkanie Plus. Co mówią deweloperzy?

-

Czy deweloperzy będą budować na gruntach przeznaczonych pod Mieszkanie Plus?

W ostatnim czasie pojawiły się pytania dotyczące możliwości realizacji komercyjnych inwestycji mieszkaniowych na gruntach przeznaczonych pod rządowy program Mieszkanie Plus. Serwis nieruchomości dompress.pl przeprowadził sondę, aby przyjrzeć się tej kwestii.

Poparcie deweloperów dla zwiększenia podaży mieszkań

Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży w firmie Develia S.A., podkreśla korzyści płynące z uwolnienia gruntów programu Mieszkanie Plus. Zwłaszcza że wiele z tych działek znajduje się w atrakcyjnych lokalizacjach. Deweloperzy popierają wszelkie rozwiązania, które mogą przyczynić się do zwiększenia podaży na rynku pierwotnym. Wysokie koszty gruntów w polskich miastach stanowią obecnie znaczący udział w cenach mieszkań, sięgając nawet 25-30% ceny za metr kwadratowy w Warszawie.

Perspektywa zwiększenia podaży i urealnienia cen

Angelika Kliś, członek zarządu firmy Atal, również dostrzega potencjał uwolnienia gruntów z programu Mieszkanie Plus. Brak informacji na temat przyszłości tych działek i ich aktualnego zasobu nie pozwala na jednoznaczną odpowiedź. Polski Związek Firm Deweloperskich, którego Atal jest członkiem, apelował o uwolnienie tych gruntów. Zwiększenie dostępności ziemi na rynku może w dłuższej perspektywie prowadzić do urealnienia cen gruntów w niektórych lokalizacjach i zwiększenia podaży mieszkań.

Wpływ na rynek mieszkaniowy w Polsce

Eyal Keltsh, prezes zarządu Grupy Robyg, twierdzi, że te kwestie nie będą miały znaczącego wpływu na rynek mieszkaniowy w Polsce. Obecnie na rynku nieruchomości mieszkaniowych obserwuje się duży popyt zarówno ze strony obywateli Ukrainy, jak i klientów z Polski, którzy czekają na możliwości finansowania. Jednak wolne procedury administracyjne nadal ograniczają podaż. Pomimo tego, od początku 2023 roku sytuacja na rynku kredytów hipotecznych poprawia się, co może przyczynić się do wzrostu zainteresowania klientów.

Procedury administracyjne a podaż mieszkań

Andrzej Gutowski, wiceprezes i dyrektor Sprzedaży w Ronson Development, uważa, że kluczowe dla zwiększenia podaży mieszkań na rynku jest przyspieszenie procedur administracyjnych. Długotrwałe formalności i wydawanie pozwoleń przez samorządy znacznie opóźniają proces budowy. To prowadzi do zmniejszenia podaży mieszkań i wzrostu presji cenowej. Dostęp do nowych i atrakcyjnych gruntów stanowi główną trudność dla deweloperów, dlatego środowisko budowlane stale poszukuje nowych możliwości pozyskania gruntów. Ministerstwo Rozwoju wskazuje, że nie istnieje ogólny zasób gruntów przeznaczonych pod część rynkową programu Mieszkanie Plus. Przekazywanie gruntów dotyczy konkretnej inwestycji i może pochodzić od gmin, spółek Skarbu Państwa lub Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Źródło: Materiał prasowy

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!