Najnowszy raport ABSL potwierdza, że centra usług dominują na polskim rynku biurowym.
Wynajęta jest ponad połowa biur w Krakowie i 45 procent wrocławskich przestrzeni biurowych. Widać też wzrost zatrudnienia w sektorze usług wspólnych. Choć nie przekłada się to bezpośrednio na zwiększone zapotrzebowanie na biura, to Kraków i Wrocław wciąż pozostają liderami w tym obszarze, nic licząc Warszawy.
Na koniec pierwszego kwartału 2023 roku zatrudnienie w sektorze usług wspólnych (Warszawa, Kraków i Wrocław) przekroczyło już 250 tysięcy pracowników. Prognozuje się, że w bieżącym roku liczba ta wzrośnie o kolejne 20 tysięcy. W porównaniu do ogólnej liczby zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw na poziomie 435 tysięcy, udział sektora usług wspólnych wynosi 6,7 procent. W ciągu ostatnich pięciu lat najszybszy wzrost zatrudnienia odnotowano w Warszawie. Stolica niemal dogoniła Kraków jako największego pracodawcę w centrach usług wspólnych.
Ze względu na bardzo duży potencjał kadrowy oraz coraz szerszą współpracę biznesu i nauki, największe miasta w Polsce są świetnie przygotowane do przyjęcia i prowadzenia najbardziej wiedzochłonnych procesów. Szukając doświadczonych i dobrze wyedukowanych talentów, międzynarodowe koncerny w pierwszej kolejności sprawdzają możliwości ulokowania swoich centrów w najsilniejszych ośrodkach akademickich – twierdzi Anna Szymańska, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych w Newmark Polska. Ekspertka dodaje, że poza konkurencją wewnątrz kraju, polskie miasta, zabiegając o centra usług wspólnych, konkurują głównie z Rumunią, Bułgarią, Czechami, Hiszpanią oraz Indiami.
Analitycy Newmark Polska zauważają, że rynek nowoczesnej powierzchni biurowej rozwija się dzięki centrom usług wspólnych. Choć dynamika otwierania nowych centrów spada, firmy istniejące w kraju rozwijają się w obecnych lokalizacjach. Z kolei niektóre decydują się na otwarcie filii w innych miastach. Pomimo tego trendu, zatrudnienie w centrach SSC nadal rośnie.
Źródło: Newmark Polska