27.7 C
Wrocław
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaNieruchomościCeny mieszkań w Polsce | Inflacja i wzrost kosztów budowy

Ceny mieszkań w Polsce | Inflacja i wzrost kosztów budowy

-

Postępująca inflacja ma istotny wpływ na koszty budowy mieszkań w Polsce. Wzrost cen materiałów budowlanych, surowców oraz kosztów pracy przyczyniają się do podwyżek. Z tymi problemami zmagają się obecnie deweloperzy i nabywcy. 

Jak dużo wzrosły ceny nowych mieszkań w największych miastach kraju w tym roku? Serwis nieruchomości dompress.pl przeprowadził sondę, która dostarcza interesujących informacji na ten temat.

Wypowiedzi przedstawicieli branży deweloperskiej rzucają nowe światło na aktualną sytuację na rynku nieruchomości

Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży w Develia S.A., podkreśla, że w 2022 roku inflacja sięgnęła ponad 14 procent. Natomiast ceny transakcyjne mieszkań wzrosły o 10-11 procent w największych miastach według raportu NBP. Deweloperzy, mając na uwadze ograniczony popyt i wzrost kosztów budowy, zdecydowali się wstrzymać inwestycje. To potwierdzają dane GUS za ostatnie miesiące. Niemniej jednak, wraz z odbudową zdolności nabywczej klientów i stopniowym poprawieniem się sytuacji po stronie popytu, można zauważyć większą podaż. Niestety idzie ona w parze ze wzrostem cen. Od początku roku notuje się średnie podwyżki cen mieszkań na poziomie 5-6 procent. Zarówno w odniesieniu do nowych inwestycji, jak i projektów w trakcie realizacji.

Angelika Kliś, członek zarządu Atal, zauważa, że ceny mieszkań utrzymują się w miarę stabilnie. Natomiast w niektórych lokalizacjach zanotowano niewielki wzrost o około 2-3 procent. Deweloperzy starali się powstrzymać podwyżki cen, głównie ze względu na spadek popytu. Jednakże sytuacja na rynku dynamicznie się zmienia i można przypuszczać, że ceny będą nadal rosły.

Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska, zwraca uwagę na różnorodne czynniki, które przyczyniają się do wzrostu kosztów budowy mieszkań. Firmy deweloperskie muszą brać pod uwagę rosnące koszty pieniądza, które wpływają na cały proces inwestycyjny. Ponadto, koszty budowy stale rosną z powodu drożejących materiałów i wykonawstwa. Wpływ na podwyżki cen ma także niepewność rynku, która dotyka zarówno deweloperów, jak i generalnych wykonawców. Bouygues Immobilier Polska, jako firma, która nie zaciąga kredytów pod projekty, może zapewnić klientom pewność co do wysokiego standardu budowy i terminowego ukończenia inwestycji. Jednakże, nawet przy takiej strategii, koszty budowy nadal rosną, co wpływa na ostateczną cenę nieruchomości.

Eyal Keltsh, prezes zarządu Grupy Robyg, wskazuje na fakt, że wzrost cen mieszkań będzie prawdopodobnie korelował z inflacją. To konsekwencja rosnących kosztów materiałów, surowców oraz kosztów pracy. Z pewnością inflacja będzie miała istotny wpływ na ceny nieruchomości.

Piotr Ludwiński, dyrektor ds. Sprzedaży i Obsługi Klientów w Archicom, podkreśla, że mediana cen metra kwadratowego mieszkań z rynku pierwotnego we Wrocławiu wyniosła w 2022 roku 11 520 zł. To oznacza wzrost o 13 procent w porównaniu do roku poprzedniego. Biorąc pod uwagę obecne realia ekonomiczne i rynkowe, dalszy wzrost cen jest nieunikniony. Istnieje wiele czynników wpływających na średnią cenę nieruchomości. Postępująca inflacja jest jednym z nich. Kluczowymi czynnikami są również dynamiczny wzrost cen materiałów budowlanych oraz ograniczona podaż atrakcyjnych gruntów. To właśnie te trzy czynniki powodują, że nowe inwestycje na rynku wrocławskim, zarówno te wchodzące do sprzedaży, jak i kolejne etapy osiedli, są droższe. Archicom koncentruje się na oferowaniu atrakcyjnych cen nieruchomości poprzez programy promocyjne i obniżki cen mieszkań w wybranych osiedlach.

Rosnąca inflacja ma istotny wpływ na koszty budowy mieszkań, co skutkuje podwyżkami cen nieruchomości w największych miastach kraju. Deweloperzy zmagają się z rosnącymi kosztami materiałów budowlanych, surowców oraz pracy, co w rezultacie przekłada się na ceny oferowanych mieszkań. Przedstawiciele branży deweloperskiej wskazują na dalsze wzrosty cen w przyszłości, zgodnie z tendencjami inflacyjnymi i dynamicznymi zmianami na rynku nieruchomości.

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!