6.5 C
Wrocław
piątek, 8 listopada, 2024
Strona głównaBiznesPraca | HR | Kariera | EBOptymalizacja warunków pracy. Jak radzić sobie z chaosem w zespołach?

Optymalizacja warunków pracy. Jak radzić sobie z chaosem w zespołach?

-

Komfort pracy to jedno z kluczowych oczekiwań pracowników. Każdy z nas pragnie funkcjonować w sprzyjających warunkach, minimalizując przeszkody w wykonywaniu codziennych obowiązków.

Z najnowszego badania Hays Poland wynika, że niemal co drugi pracownik dostrzega chaos w procesach i projektach zespołowych jako największą przeszkodę w miejscu pracy.

Problemy z organizacją pracy a satysfakcja zawodowa

Badanie Hays Poland, przeprowadzone na przełomie listopada i grudnia 2023 roku wśród blisko 1200 specjalistów, ujawnia, że choć wynagrodzenie pozostaje kluczowym czynnikiem satysfakcji zawodowej, to istnieje wiele innych aspektów, które wpływają na komfort pracy. Mimo starań pracodawców o elastyczność i dostosowanie do zmian, chaos w procesach zespołowych jest nadal powszechnym wyzwaniem.

Brak organizacji i nagłe zmiany

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w sposobie pracy, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Transformacje w modelach współpracy, zwłaszcza wzrost pracy zdalnej i międzynarodowej, sprawiły, że wielu specjalistów musiało dostosować się do nowej rzeczywistości. Jednakże, czy udało się już ustabilizować organizację pracy? Według badania Hays Poland, 46 proc. respondentów uznaje chaos w procesach i projektach zespołowych za główną przeszkodę w codziennym funkcjonowaniu.

Nadgodziny i spadek efektywności

Inny istotny problem wskazany przez niemal 1/4 respondentów to niewystarczająca liczba pracowników. To prowadzi do zwiększenia obowiązków jednostkowych, co z kolei generuje nadgodziny, przemęczenie i spadek efektywności pracy. Wyniki raportu Hays i Baker McKenzie „Nadgodziny 2023” potwierdzają, że problem braków kadrowych istnieje realnie i wpływa negatywnie na środowisko pracy.

Technologia a efektywność pracy

Ponadto, niemal co piąty ankietowany zauważa, że firma boryka się z problemami związanymi z brakiem adekwatnego zaplecza technologicznego lub skomplikowanymi regulacjami. To utrudnia efektywną pracę, gdy codzienne zadania administracyjne wymagają manualnego wykonania, a technologia nie wspomaga ich automatyzacji.

Wsparcie pracowników. Czy jest dostateczne?

Chociaż pracownicy dostrzegają istniejące problemy, tylko 33 proc. z nich otrzymuje wsparcie od pracodawcy w ich rozwiązaniu. To pozostawia prawie 40 proc. bez pomocy, a 28 proc. nie jest pewnych, czy wsparcie jest dostarczane. Potencjalne przyczyny tego stanu rzeczy obejmują luki w komunikacji oraz niemożność przełożonych do skutecznego rozwiązania problemów.

Przeszkody a demotywacja. Co Dalej?

Problemy w miejscu pracy, jak pokazuje badanie, prowadzą do różnych reakcji pracowników. Ponad 1/4 ankietowanych przyznaje, że próbuje minimalizować skutki przeszkód samodzielnie. Niemal 1 na 5 uznaje je za wystarczająco uciążliwe, by zastanawiać się nad zmianą pracy. Dla kolejnych 20 proc. rozwiązanie problemów wydaje się łatwe przy odrobinie dobrej woli.

Warto rozmawiać i działać

Dane te mają ważne konsekwencje dla pracodawców. Regularne rozmowy z pracownikami, nie tylko o wynikach, ale także o ich satysfakcji i przeszkodach, mogą pomóc zidentyfikować problemy i przeciwdziałać odpływowi personelu. Tworzenie grup projektowych z przedstawicielami różnych działów może być kluczowe w zarządzaniu najczęstszymi problemami w organizacji.

Źródło: HAYS

Masz newsa, pomysł na artykuł, który mógłby zainteresować naszych czytelników? Pisz śmiało na redakcja@forcenews.pl.

reklama

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECANE WYDARZENIA