Kupno mieszkania od dewelopera to duże przedsięwzięcie, które wymaga przemyślenia i odpowiedniego przygotowania. Jednym z najważniejszych etapów jest rezerwacja mieszkania.
Większość deweloperów oferuje swoim klientom możliwość rezerwacji mieszkania na dwa sposoby:
- rezerwację ustną na kilka dni, która pozwala klientowi na sprawdzenie zdolności kredytowej i zastanowienie się, czy decyduje się na zakup;
- umowę rezerwacyjną na okres 2-6 tygodni, która umożliwia złożenie wniosku o kredyt hipoteczny.
Rezerwacja ustna jest zazwyczaj bezpłatna i nie zobowiązuje klienta do zakupu mieszkania. W jej ramach klient wybiera mieszkanie, które chce kupić, a deweloper potwierdza jego rezerwację. W tym czasie klient może sprawdzić swoją zdolność kredytową i złożyć wniosek o kredyt hipoteczny.
Umowa rezerwacyjna jest dokumentem, który zobowiązuje klienta do zakupu mieszkania w określonym terminie. W umowie określa się cenę mieszkania, warunki jej płatności oraz termin zawarcia umowy deweloperskiej. Umowa rezerwacyjna jest zazwyczaj płatna i jej koszt wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
W ostatnim czasie czas na uzyskanie decyzji kredytowej znacznie się wydłużył. W przypadku kredytów w programie Bezpieczny Kredyt 2 proc. może on wynosić nawet 3 miesiące. Dlatego też wielu deweloperów oferuje swoim klientom możliwość przedłużenia rezerwacji.
Niektórzy deweloperzy oferują swoim klientom możliwość dopasowania systemu rezerwacji do ich indywidualnych potrzeb:
- oferują rezerwację na dłuższy okres, niż 6 tygodni;
- umożliwiają rezerwację mieszkania bez wpłaty zadatku;
- oferują klientom wsparcie ekspertów finansowych w zakresie dostępu do finansowania.
Źródło: Materiał prasowy