10.4 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneChorobowe po ustaniu umowy o pracę | Ile dni i jak je...

Chorobowe po ustaniu umowy o pracę | Ile dni i jak je załatwić

-

Zachorowałeś tuż po rozwiązaniu umowy? Nie trać głowy!

Nawet po zakończeniu zatrudnienia możesz mieć prawo do płatnego zwolnienia lekarskiego, o ile spełnisz pewne warunki. Ten artykuł wyjaśnia najważniejsze kwestie związane z chorobowym po ustaniu ubezpieczenia.

Kiedy przysługuje zasiłek?

Warunkiem otrzymania zasiłku jest niezdolność do pracy trwająca bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż 14 dni od rozwiązania umowy. Ważne jest, aby lekarz wystawiający zwolnienie wiedział o Twojej sytuacji i zaznaczył to w systemie – w ten sposób informacja trafi tylko do ZUS, z pominięciem byłego pracodawcy.

Jak długo można pobierać zasiłek?

Maksymalny okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia wynosi 91 dni. W niektórych przypadkach okres ten może być wydłużony do 182 dni (m.in. w przypadku ciąży, gruźlicy, dawstwa komórek, tkanek i narządów) lub nawet 270 dni (w ciąży powikłanej).

Kto wypłaca zasiłek?

Jeśli zwolnienie obejmuje zarówno okres zatrudnienia, jak i po jego ustaniu, do momentu zakończenia umowy zasiłek wypłaca pracodawca. Po ustaniu zatrudnienia należy złożyć wniosek o wypłatę zasiłku do ZUS (druk ZAS-53) wraz z oświadczeniem na druku Z-10. Można to zrobić również elektronicznie przez portal PUE ZUS.

Uwaga! Osoby prowadzące działalność gospodarczą, osoby z nimi współpracujące oraz duchowni składają wniosek o wypłatę zasiłku na druku Z-3b lub ZAS-53 bezpośrednio do ZUS.

Co zrobić, gdy zwolnienie trwa dłużej niż 91 dni?

Jeżeli po wyczerpaniu 91 dni nadal jesteś niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokuje odzyskanie zdolności do pracy, możesz ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. Maksymalny okres pobierania tego świadczenia wynosi 12 miesięcy. Decyzję o jego przyznaniu podejmuje lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS.

Roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się po 6 miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.

ŹródłoZUS

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!