12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaZdrowieChorzy z przewlekłą chorobą nerek pozbawieni jedynej refundowanej flozyny

Chorzy z przewlekłą chorobą nerek pozbawieni jedynej refundowanej flozyny

-

Przewlekła choroba nerek (PChN) to postępujące schorzenie, które może prowadzić do konieczności dializowania lub przeszczepienia nerki. W Polsce żyje ok. 4,5 mln osób z PChN, z czego 90% nie jest tego świadoma.

Od 1 listopada 2023 r. z listy leków refundowanych wypadła dapagliflozyna, czyli jedyna terapia nefroprotekcyjna dostępna w Polsce. Usunięcie leku z refundacji oznacza, że osoby chorujące na PChN będą musiały ponosić jego pełny koszt, który wynosi około 600 zł miesięcznie.

Dapagliflozyna jest lekiem doustnym, który hamuje wchłanianie glukozy w nerkach. Dzięki temu zmniejsza się ilość białka w moczu, co spowalnia rozwój PChN.

Usunięcie dapagliflozyny z refundacji jest dużym problemem dla pacjentów z PChN. Leczenie tym lekiem pozwala im odsunąć w czasie konieczność dializowania lub przeszczepienia nerki.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki apeluje do Ministerstwa Zdrowia o przywrócenie dapagliflozyny na listę leków refundowanych.

Źródło: Materiał prasowy

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...