25 C
Wrocław
niedziela, 26 maja, 2024
reklama
Strona głównaPraca/HRCo drugi pracodawca w Polsce szuka pracowników dorywczych

Co drugi pracodawca w Polsce szuka pracowników dorywczych

-

W IV kwartale 2023 roku co drugi pracodawca w Polsce planuje zatrudnić pracowników dorywczych.

Największe zapotrzebowanie na dodatkową kadrę zgłasza sektor logistyczny (66%), produkcyjny (59%) i handlowy (43%). Z kolei 18% Polaków chce dorobić w ostatnich miesiącach roku. Najchętniej do pracy dorywczej zgłaszają się młodzi ludzie, którzy potrzebują pieniędzy na codzienne wydatki.

Ostatnie miesiące roku obfitują w kilka ważnych okazji takich jak Dzień Wszystkich Świętych, Black Friday, Święta Bożego Narodzenia i wyprzedaże zimowe, które generują zwiększenie mocy przerobowych w firmach oraz wydatków konsumenckich. Do tego potrzebnych jest więcej rąk do pracy niż na co dzień, ale nie koniecznie stałych etatów, bo koszty tworzenia miejsc pracy, m.in. w związku z aż dwiema podwyżkami płacy minimalnej i stawki godzinowej w ciągu roku, są coraz wyższe – mówi Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.

Największe zapotrzebowanie na pracowników dorywczych w IV kwartale 2023 roku wynika z kilku czynników, w tym:

  • rosnących kosztów zatrudnienia stałych pracowników,
  • sezonowego wzrostu zamówień,
  • trudności związanych z absencją pracowników w sezonie grypowym i okołoświątecznym,
  • trudności z pozyskaniem pracowników fizycznych lub niewymagających specjalistycznych kompetencji,
  • chęć wypróbowania elastycznego modelu zatrudnienia.

Na atrakcyjne oferty zleceń natychmiastowych czeka liczna grupa Polaków. 18% respondentów planuje w IV kwartale br. podjąć pracę dodatkową. Im młodsza osoba, tym częściej myśli o dodatkowym źródle dochodów. W najmłodszej grupie Polaków w wieku od 18. do 24. roku życia więcej niż co trzeci zapytany podejmie się dorywczego zajęcia (36%), wśród osób od 25 do 44 lat średnio co czwarty, w grupie 45-54 lata – co siódmy, a w grupie 55+ – co dziesiąty.

Polacy szukają dodatkowego zajęcia, bo potrzebują pieniędzy na dodatkowe wydatki oraz zmuszają ich do tego wysokie ceny i rosnące koszty codziennego życia. Zarobione w ten sposób fundusze przeznaczą na codzienne wydatki (55%), wakacje lub urlop (26%) oraz sprzęt lub meble (24%).

Źródło: Tikrow

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!