12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaBiznesJak chronić urządzenia mobilne z Androidem przed cyberatakami?

Jak chronić urządzenia mobilne z Androidem przed cyberatakami?

-

Smartfon czy tablet z systemem Android stały się nieodłącznym narzędziem pracy, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Jednakże, popularność tych urządzeń sprawia, że stają się one celem licznych ataków ze strony cyberprzestępców.

Aby skutecznie bronić wrażliwe dane biznesowe, kluczowe jest posiadanie świadomości pracowników oraz odpowiednich rozwiązań sprzętowych i oprogramowania. Poniżej przedstawiamy mini-przewodnik, który zawiera kluczowe informacje na temat ochrony przed cyberzagrożeniami.

Wzrost ataków na infrastrukturę

Według raportu „Cyberbezpieczeństwo urządzeń końcowych po 2022 roku” opublikowanego przez Cyfrową Polskę, ataki na infrastrukturę sektora publicznego w minionym roku wzrosły o zadziwiające 500%. Zaskakujące jest także to, że 58% organizacji doświadczyło naruszeń bezpieczeństwa. Co więcej, raport firmy EY wykazał, że jedynie co piąty lider ds. bezpieczeństwa teleinformatycznego uważa, że jego firma skutecznie radzi sobie z wirtualnymi zagrożeniami.

Android w centrum uwagi

W 2024 roku eksperci przewidują nasilenie ataków, oszustw, i wyłudzeń, zwłaszcza przy wsparciu sztucznej inteligencji. Użytkownicy urządzeń mobilnych z systemem Android, obejmujący prawie 72% rynkowego udziału, są szczególnie narażeni. Dodatkowo, fakt, że smartfony i tablety są aktywne praktycznie przez całą dobę, zwiększa ryzyko, a ich użytkowanie do celów prywatnych po godzinach pracy stwarza dodatkowe wyzwania.

W kontekście cyberzagrożeń wycelowanych w użytkowników mobilnego sprzętu firmowego warto wyczulić pracowników, żeby trzymali się podstawowych zasad. Po pierwsze, pobieranie aplikacji wyłącznie z renomowanych sklepów. W przypadku Androida jest to Google Play. Po drugie, unikanie podejrzanych linków przychodzących nawet od znajomych osób. Po trzecie, skrupulatne sprawdzanie adresów nadawców e-mail. Przestępcy potrafią być tu bardzo kreatywni. Przykładem może być mail phishingowy wysłany z domeny .corn. Podkreślam, corn, a nie com, choć na pierwszy rzut oka wyglądają one identycznie. Po czwarte, korzystanie z menadżerów haseł i używanie silnych, unikalnych haseł do każdego serwisu. Te najpopularniejsze w Polsce to wciąż „123456”. Po piąte, stosowanie uwierzytelnienia dwuskładnikowego. Od tego warto zacząć w wymiarze indywidualnym – podkreśla Monika Czech, KNOX Focus Sales SpecialistwKOMSA Poland.

Zagrożenia, które należy poznać

Pierwszym krokiem w skutecznej ochronie przed cyberzagrożeniami jest budowanie świadomości pracowników. Szkolenia, prowadzone cyklicznie przez działy IT we współpracy z producentami, dystrybutorami i ekspertami zewnętrznymi, są kluczowe. Popularne cyberzagrożenia obejmują phishing, farming, malware, ransomware, man in the middle, oraz juice jacking.

Ochrona na poziomie sprzętowym i oprogramowania

W trosce o wrażliwe dane, renomowani producenci urządzeń mobilnych dla biznesu oferują zabezpieczenia już na poziomie sprzętowym. Te innowacyjne rozwiązania, aktywne od produkcji do codziennej pracy, obejmują ochronę przed wgraniem starszych wersji systemu operacyjnego, szyfrowanie danych w kontenerach, oraz wbudowane czujniki przeciwdziałające atakom światłem lasera czy napięciem.

Specjalistyczne oprogramowanie dla administratorów IT

Współczesne zagrożenia wymagają zaawansowanych rozwiązań. Specjalistyczne oprogramowanie dla administratorów IT, takie jak Mobile Device Management, umożliwia skuteczne zarządzanie flotą urządzeń. Pozwala na monitorowanie, konfigurację, i blokowanie działań z użyciem nieautoryzowanego oprogramowania.

Bezpieczeństwo w razie zagubienia

W przypadku zgubienia czy kradzieży urządzenia pracownika, istnieją mechanizmy, które pozwalają szybko zabezpieczyć wrażliwe dane. Można włączyć blokadę, zresetować urządzenie, lub ustalić jego lokalizację. To kluczowe kroki w skutecznej ochronie danych firmowych czy urzędowych.

Podsumowując, ochrona urządzeń mobilnych przed cyberzagrożeniami to proces wieloetapowy. Wymaga świadomości pracowników, zaawansowanych rozwiązań sprzętowych i oprogramowania, oraz szybkiej reakcji w przypadku utraty urządzenia. Działając zgodnie z tymi zasadami, organizacje mogą skutecznie bronić się przed rosnącym zagrożeniem cyberprzestępczości.

Źródło: Materiał prasowy

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...