Mimo ogólnego osłabienia koniunktury gospodarczej, sektor IT wciąż pozostaje oazą stabilności i wysokich zarobków.
Szczególnie pożądani są eksperci z zakresu cyberbezpieczeństwa, których wynagrodzenia mogą sięgać nawet 50 tysięcy złotych miesięcznie.
To główne wnioski z raportu „Cybersecurity. Rynek pracy w Polsce – 2024” przygotowanego przez HackerU i Devire.
Młodzi i dobrze opłacani
Branża IT jest zdominowana przez osoby młode – średnia wieku wynosi zaledwie 35 lat. To właśnie oni napędzają dynamiczne zmiany na tym rynku i dyktują nowe trendy.
Standardowy pracownik Cybersecurity musi obecnie mieć przestrzeń na samodoskonalenie się, często poruszając się w obszarze, który nie posiada jeszcze ustalonych praktyk czy standardów. Szkolenia z różnych, rozległych technologii także są trudne do ujednolicenia w jednym wiodącym kierunku – mówi Maciej Cieśla Head of Cybersecurity, HackerU Poland. – Wymaga to architektonicznego podejścia i czasu na operacyjne zrozumienie organizacji. Nie zapominajmy, że cyberbezpieczeństwo oznacza zagrożenia 24/7/365, gdzie środowisko jest zabezpieczone w dniu 0 (zero), a już dzień 1 narażony jest na nowe, nieznane zagrożenia – dodaje.
Wynagrodzenia w IT nadal imponują. Doświadczeni specjaliści, jak Cyber Security Engineer, Cloud Security Engineer czy Network Security Engineer, mogą liczyć na pensje w przedziale 20-30 tysięcy złotych miesięcznie.
Cyberbezpieczeństwo priorytetem
Mimo spadku liczby ofert pracy w 2023 roku, zapotrzebowanie na ekspertów od cyberbezpieczeństwa wciąż jest ogromne. To efekt rosnącej liczby cyberataków, a także cyfrowych wojen prowadzonych przez Rosję i Chiny.
Sztuczna inteligencja nie zastąpi człowieka
Autorzy raportu uspokajają – specjaliści IT nie muszą obawiać się, że sztuczna inteligencja zastąpi ich kompetencje. Kluczowa jest kompleksowość umiejętności i umiejętność podejmowania decyzji.
Co liczy się dla kandydatów?
Oprócz wysokich zarobków, kandydaci do pracy w IT oczekują:
- dostępu do najnowszych narzędzi i technologii,
- możliwości rozwoju i szkoleń,
- elastycznego podejścia do pracy (zdalnej lub hybrydowej),
- transparentności zasad wynagradzania,
- personalizowanych benefitów.
Przyszłość należy do cyberbezpieczeństwa
Autorzy raportu przewidują, że w 2024 roku zapotrzebowanie na ekspertów od cyberbezpieczeństwa będzie nadal rosło. Szczególnie poszukiwani będą specjaliści i architekci cyberbezpieczeństwa, odpowiedzialni za projektowanie globalnych rozwiązań bezpieczeństwa w organizacjach.
Raport „Cybersecurity. Rynek pracy w Polsce – 2024” to cenne źródło informacji dla każdego, kto rozważa karierę w IT. Pokazuje on, że sektor ten jest odporny na kryzysy i oferuje stabilne zatrudnienie z wysokimi zarobkami.
Źródło: Materiał prasowy