12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalneCzy Polska jest gotowa na autonomiczne pojazdy?

Czy Polska jest gotowa na autonomiczne pojazdy?

-

Wizja autonomicznych pojazdów krąży w futurystycznych opowieściach od lat, a dziś coraz śmielej puka do naszych drzwi.

Choć początkowe zapowiedzi zakładały ich rychły triumf na drogach, rzeczywistość stawia przed nami szereg wyzwań.

Bezpieczeństwo – priorytet nie do podważenia

Autonomiczne pojazdy obiecują znacząco zredukować liczbę wypadków, eliminując ludzki błąd – główną przyczynę kolizji. Szacuje się, że mogłyby one uratować tysiące istnień rocznie.

Pojazdy autonomiczne będą bezpieczniejsze. Z analiz Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że w około 90-ciu procentach wypadków decydującą rolę odgrywa czynnik ludzki. Badania wskazują także, że dzięki inteligentnym pojazdom liczba wypadków na drogach może się zmniejszyć o ok. 30 proc. Odnosząc to do wstępnych statystyk za 2023 rok, oznaczałoby to 6 tys. wypadków mniej, redukcję ofiar o 500 osób i wielomiliardowe oszczędności z tytułu następstw tych zdarzeń – wylicza prof. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego (ITS).

Efektywny transport – korzyści dla wszystkich

Obecnie prywatne samochody spędzają 95% czasu zaparkowane. Autonomiczne pojazdy, włączone w systemy car-sharingu i transportu zbiorowego, mogłyby zredukować korki i zanieczyszczenia, a także zapewnić mobilność osobom, które dotychczas jej nie miały – w Polsce to ponad 3 miliony osób.

Czas – nowy skarb w dobie autonomii

Pojazdy autonomiczne mogą zwolnić nas z obowiązku prowadzenia, dając czas na relaks, pracę lub inne czynności. To ogromna zmiana, która może znacząco poprawić jakość życia, a także zrewolucjonizować wiele zawodów.

Polska – wyzwania i szanse

Nasz kraj boryka się z niedoborem kierowców zawodowych, szacowanym na 200 tys. osób. Autonomiczne pojazdy mogą stać się odpowiedzią na ten problem, a także szansą na rozwój nowych gałęzi przemysłu.

Bariery na drodze do autonomii

Przed nami jeszcze wiele wyzwań. Głównym problemem jest niedostosowana infrastruktura i brak odpowiednich regulacji prawnych. Na szczęście Polska podjęła już kroki w kierunku ułatwienia testowania autonomicznych pojazdów na drogach – nowe przepisy wejdą w życie w 2025 roku.

Przyszłość autonomii – ostrożny optymizm

Według wstępnych szacunków pierwsze pojazdy autonomiczne 4 generacji (z poziomem autonomiczności 4 w skali 0-5 wg SAE) miałyby pojawić się na rynku w 2025 roku, a masowe wdrożenie pojazdów 5 generacji (bez kierownicy) po 2030 roku.

Dopracowanie i wdrożenie odpowiednich przepisów jest kluczowe dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Choć autonomiczne pojazdy to przyszłość transportu, ich powszechne zastosowanie wymaga czasu i skoordynowanych działań na wielu płaszczyznach.

Źródło: ITS

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...