12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaNewsy regionalneCzy w sieci wykorzystujemy swoje przywileje?

Czy w sieci wykorzystujemy swoje przywileje?

-

W dobie rozkwitu e-commerce, konsumenci coraz częściej borykają się z nowymi wyzwaniami.

W natłoku zakupów online łatwo zapomnieć o przysługujących nam prawach. Szczególnie istotne jest zagadnienie zwrotów, niedostępne w tradycyjnych sklepach.

Prawo do zwrotu – dlaczego nie korzystamy?

Możliwość odstąpienia od umowy i zwrotu towaru w ciągu 14 dni to jeden z kluczowych przywilejów konsumenta w sieci. Pozwala on na dokładne obejrzenie produktu i przemyślenie zakupu, czego nie oferują sklepy stacjonarne.

Mniej zwrotów zauważymy przy metodach płatności typu karta kredytowa i Blik, a zdecydowanie więcej przy popularnych “kup dziś zapłać później” Dlaczego? Bo te metody płatności nie tylko pozwalają nam na kupowanie więcej na kredyt, na wyrost, czasami więcej, niż to, na co nas stać dzisiaj, ale też dają nam możliwość kupowania np. wielu rozmiarów jednocześnie, przymierzenia w domu i zostawienia sobie tylko tych, które będą pasowały – podkreśla Ewa Kraińska, założycielka innowacyjnej aplikacji When U Buy, wirtualnego asystenta zakupów.

Badania Gemius i PBI („E-commerce w Polsce 2023”) pokazują, że klarowna polityka zwrotów i reklamacji wpływa na wiarygodność sklepu internetowego. Aż 26% badanych konsumentów opiera na niej swoją ocenę e-sklepu.

Rosnący rynek, tracone pieniądze

Według PayPal eCommerce Index 2022, Polacy miesięcznie wydają online około 1600 zł. 67% z nich robi zakupy online przynajmniej raz w tygodniu, a 40% nawet do 4 razy.

Raport „E-commerce w Polsce 2023” wskazuje, że wartość sprzedaży e-commerce w 2023 roku przekroczyła 100 mld zł, a do 2027 roku może wzrosnąć do blisko 190 mld zł.

Najczęściej kupujemy online:

  • Odzież, akcesoria i dodatki (80%)
  • Obuwie (67%)
  • Kosmetyki i perfumy (65%)

Prognozy na 2027 rok:

  • Moda: 21 mld zł
  • Elektronika: 19 mld zł
  • Zdrowie i uroda: 11 mld zł

Mamy do czynienia z ogromnymi kwotami, zarówno z perspektywy rynku, jak i pojedynczego konsumenta. Warto więc zwrócić uwagę na odsetek zwrotów, który obecnie wynosi od 4 do 8%, ale z pewnością będzie rósł.

Niestety, konsumenci często nie korzystają z przysługujących im praw. Zapominają o terminach zwrotów, nie zgłaszają reklamacji lub nie wiedzą, jak to zrobić.

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...