Wrocławskie rozwiązania w zakresie darmowej komunikacji miejskiej są już legendą. Wśród dużych miast Polski to właśnie tu mamy największą grupę osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów.
Teraz miasto idzie o krok dalej, wprowadzając kolejne udogodnienia: bezpłatne przejazdy w niedziele wyborcze oraz 50% ulgę dla osób z umiarkowaną niepełnosprawnością.
Seniorzy, dzieci i młodzież – już teraz połowa pasażerów jeździ za darmo!
We Wrocławiu darmowe przejazdy przysługują seniorom po 65 roku życia oraz dzieciom i młodzieży do 21 roku życia. To rozwiązanie, unikatowe na skalę kraju, sprawia, że już teraz około połowy pasażerów korzysta z komunikacji miejskiej bezpłatnie. W innych miastach darmowe przejazdy dla seniorów dostępne są od 70 roku życia, a młodzież zazwyczaj ma jedynie ulgi.
Bezpłatne przejazdy w niedziele wyborcze – ułatwienie dla każdego!
Nowa propozycja obejmuje darmowe przejazdy dla wszystkich w dniach wyborów. W 2024 roku bezpłatnie będzie można podróżować komunikacją miejską 7, 21 kwietnia oraz 9 czerwca. Szacunkowy koszt roczny tej zmiany to ok. 600 tys. zł.
50% ulgi dla osób z umiarkowaną niepełnosprawnością
Kolejna zmiana to wprowadzenie 50% ulgi dla osób z umiarkowaną niepełnosprawnością. To ważne rozwiązanie, które obejmie około 16 tysięcy osób i ułatwi im poruszanie się po mieście.
Wprowadzenie rozwiązania ulgowych przejazdów dla osób z umiarkowaną niepełnosprawnością to odpowiedź na postulaty wielotysięcznej społeczności osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Przypomnijmy – to 16 tysięcy osób które obejmą ulgi we Wrocławiu. To rozwiązanie będzie służyć aktywizacji zawodowej oraz społecznemu wyrównywaniu szans i budowaniu struktur dostępności w mieście. Łatwiejszy i tańszy dojazd do pracy zwiększa liczbę osób aktywnych zawodowo – czyli generuje większą liczbę osób płacących podatki w mieście, tak w składkach, jak i usługach/towarach – tłumaczy Adam Komar z fundacji Potrafię Pomóc.
Wrocławskie rozwiązania w zakresie darmowej komunikacji miejskiej to nie tylko oszczędność dla mieszkańców, ale także krok w kierunku bardziej ekologicznego i przyjaznego dla ludzi miasta. Inicjatywy te wpisują się w strategię rozwoju miasta, która stawia na zrównoważony transport i dostępność dla wszystkich.
Czy inne miasta pójdą w ślady Wrocławia? Czas pokaże, ale jedno jest pewne: Wrocław stał się wzorem do naśladowania w kwestii darmowej komunikacji miejskiej.