29 C
Wrocław
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaZdrowieDCOPiH walczy z rakiem prostaty | Program badań przesiewowych

DCOPiH walczy z rakiem prostaty | Program badań przesiewowych

-

Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH) jest pionierskim ośrodkiem w Polsce i największym centrum pilotażowym w Europie do profilaktyki raka prostaty.

Projekt, finansowany przez Komisję Europejską, obejmuje 25 instytucji z 12 krajów. Na ten cel szpital otrzymał finansowanie w wysokości prawie 1 mln EUR, to największe dofinansowanie w projekcie (projekt pochłonie ok. 10 mln EUR).

Nie każdy rak prostaty musi być leczony, część osób wystarczy mieć pod obserwacją i można tym z nowotworem żyć kilkadziesiąt lat, bo leczenie onkologiczne może mieć swoje powikłania np. zaburzenia erekcji, nietrzymanie moczu czy następstwa po radioterapii – mówi Dr Krzysztof Tupikowski, kierownik Centrum Nowotworów Urologicznych DCOPiH.

DCOPiH będzie jedynym ośrodkiem pilotażowym w Polsce i największym w Europie, skupiającym się na profilaktyce raka prostaty. Placówka w ciągu roku zrekrutuje ok. 3500 mężczyzn w wieku 50-69 lat pochodzących z Dolnego Śląska do eksperymentalnego programu badań przesiewowych, zwanych skriningiem.

Projekt PRAISE-U, czyli Mądry Skrining Raka Prostaty, opracowuje nowy algorytm wczesnego wykrywania raka prostaty w badaniach przesiewowych. Cel to zmniejszenie śmiertelności związanej z tą chorobą i unikanie nadmiernego wykrywania przypadków nie wymagających leczenia.

Wyniki programu posłużą do napisania rekomendacji dotyczących metodyki badań przesiewowych dla raka prostaty przez Komisję Europejską dla krajów członkowskich Unii Europejskiej. To zgodne z Narodową Strategią Onkologiczną 2020-2030, która zakłada wprowadzenie skriningu raka prostaty w Polsce od 2024 roku.

 

ŹródłoDCOPiH

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!