12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaPraca/HRKobiety i obcokrajowcy ratują branżę logistyczną, ale czy na długo?

Kobiety i obcokrajowcy ratują branżę logistyczną, ale czy na długo?

-

Deficyt magazynierów w Polsce to coraz większy problem. Branżę ratują kobiety i obcokrajowcy, którzy coraz chętniej podejmują pracę w tym sektorze.

Według danych Grupy Progres, w ciągu ostatnich 30 dni w Centralnej Bazie Ofert Pracy umieszczono kilkaset ogłoszeń oferujących etat dla niemal 1 000 magazynierów. Z analiz Grupy wynika, że na największych portalach z ogłoszeniami o pracę, liczba ofert na stanowisko magazyniera – opublikowanych w ciągu mijającego miesiąca – wahała się od 1 tys. do 2,5 tys. (w zależności od analizowanej strony).

Głównym powodem deficytów kadrowych wśród magazynierów jest praca na zmiany. Problem ten wskazują zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Inne przyczyny to niewystarczające kwalifikacje kandydatów oraz warunki pracy, które nie odpowiadają poszukującym zatrudnienia. Problemem jest również rozwój branży i zbyt duży przyrost wolnych miejsc pracy, za którym nie nadąża wzrost liczby osób chętnych do jej podjęcia.

W Polsce zatrudnionych jest ponad pół miliona osób w branży transportu i gospodarki magazynowej. W ubiegłym roku sektor logistyki i magazynów był jednym z wiodących pracodawców wśród 26 branż przeanalizowanych przez ekspertów Grupy Progres.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze transportu i gospodarki magazynowej w 2023 r. wynosiło 7217,8 zł brutto. Niestety w przypadku magazynierów zarobki bywają niższe od tych przeciętych. Wahają się one od 4 300 zł brutto do 5 600 zł brutto i uzależnione są m.in. od:

  • wykonywanych obowiązków,
  • doświadczenia zawodowego,
  • miejsca pracy.

Branżę magazynową ratują obcokrajowcy, którzy coraz chętniej podejmują pracę w tym sektorze. W 2022 r. co piąte zezwolenie na pracę wydane cudzoziemcom dotyczyło etatów w sektorze transportu i gospodarki magazynowej. Przyjezdni pochodzą z wielu krajów, również leżących na innych kontynentach.

Deficyt magazynierów to poważny problem dla polskiej gospodarki. Branża logistyczna jest jednym z kluczowych sektorów polskiej gospodarki, a jej rozwój uzależniony jest od dostępności wykwalifikowanych pracowników.

Źródło: Materiał prasowy

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...