Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za rok 2023.
Ponad dziesięć milionów formularzy trafi do każdego, kto w ubiegłym roku otrzymał choć jedną złotówkę od ZUS.
Tradycyjnie, w styczniu i lutym, ZUS dostarcza deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. Formularze te są także dostępne online na platformie PUE ZUS. Po zalogowaniu się do swojego konta, można łatwo pobrać i wydrukować odpowiedni PIT.
Przed 1 marca wszyscy, którzy w ubiegłym roku otrzymali choćby jednorazowe środki z ZUS, otrzymają swoją zasłużoną deklarację podatkową.
PIT-40A
Trafi do emerytów i rencistów, którzy otrzymywali środki z ZUS przez cały rok kalendarzowy. Jeśli w wyniku rozliczenia podatkowego mają niedopłatę lub rozliczenie wyniesie zero złotych, to dla nich właśnie jest ten formularz. Dotyczy to również emerytów i rencistów zamieszkałych za granicą w krajach, z którymi Polska ma umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zgodnie z którymi emerytury i renty z ZUS podlegają opodatkowaniu w Polsce.
PIT-11A
To informacja o dochodach osób otrzymujących inne niż wymienione wcześniej świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego, takie jak zasiłki chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze czy świadczenia rehabilitacyjne. Formularz ten obejmuje również osoby, które nie pobierały świadczeń do końca roku podatkowego lub nie są już świadczeniobiorcami ZUS w chwili rozliczania podatku.
PIT-11A otrzymają także świadczeniobiorcy, którzy złożyli w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem, dziećmi, wnioskowali o obliczanie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej lub złożyli wniosek o niesporządzanie rocznego obliczenia podatku na PIT-40A.
PIT-11
Dokument dotrze do osób, które w ubiegłym roku otrzymały świadczenie należne po zmarłej osobie, alimenty potrącone ze świadczenia ZUS na podstawie wyroku sądu lub należności na zaspokojenie potrzeb rodziny, jeżeli pozostają w rozdzielności majątkowej.
Jeśli planujesz skorzystać z odliczeń od dochodu lub podatku, skorzystaj z formularzy PIT-37 lub PIT-36, składanych w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia. Dodatkowo, każdy emeryt i rencista może przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeżeli wybierzesz tę samą organizację co w ubiegłym roku, nie musisz składać dodatkowej dokumentacji w urzędzie skarbowym. W przypadku innej organizacji, będzie konieczne złożenie druku PIT-OP w urzędzie skarbowym.
Źródło: ZUS