niedziela, 14 kwietnia, 2024
patronat medialny
Strona głównaNewsy regionalneDezinformacja w cyberprzestrzeni - badanie

Dezinformacja w cyberprzestrzeni – badanie

-

reklama

Badanie „Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa” przeprowadzone przez Fundację Warszawski Instytut Bankowości (WIB) i Związek Banków Polskich (ZBP) wykazało, że dezinformacja stanowi coraz większe zagrożenie dla Polaków. Aż 9 na 10 ankietowanych uważa, że potrzebna jest większa edukacja cyfrowa, aby skutecznie radzić sobie z tym problemem.

Badanie pokazuje, że banki cieszą się największym zaufaniem społecznym w kwestii cyberbezpieczeństwa. Ponad 49% ankietowanych uważa, że to banki są liderami w ochronie przed zagrożeniami cybernetycznymi. Firmy technologiczne i służby mundurowe zajmują kolejne miejsca z wynikiem 30%.

Rozwój cyfrowych finansów, takich jak przelewy przez aplikacje czy płatności telefonem, przyczynia się do wzrostu popularności bankowości elektronicznej. Aż 68% ankietowanych deklaruje korzystanie z usług bankowych wyłącznie online. Ponadto, Polacy coraz częściej załatwiają swoje sprawy urzędowe przez Internet, a nawet dokonują zakupów odzieży i elektroniki online.

Wg badania 90% respondentów uważa, że istnieje potrzeba zwiększenia działań edukacyjnych w zakresie cyberbezpieczeństwa. Polacy zdają sobie sprawę, że skuteczna ochrona danych wymaga stosowania silnych haseł, regularnej aktualizacji oprogramowania antywirusowego oraz tworzenia kopii zapasowych danych.

Młodzi Polacy w wieku 18-24 lata coraz bardziej zdają sobie sprawę z ważności ochrony swoich danych. Coraz więcej z nich korzysta z automatycznej synchronizacji w chmurze jako formy tworzenia kopii zapasowych swoich danych. Jednak znaczący odsetek osób, zwłaszcza powyżej 65 roku życia, nie wykonuje takich kopii.

Najpopularniejszymi formami zabezpieczenia dostępu do smartfonów są kod PIN, odcisk palca i hasło. Jednak niemal co piąty ankietowany nie stosuje żadnego zabezpieczenia. Ponad połowa respondentów jest świadoma potrzeby posiadania aktualnego oprogramowania antywirusowego na swoich telefonach, choć istnieje grupa osób, które nie są pewne, czy takie oprogramowanie posiadają lub go nie stosują.

Badanie wykazało, że Polacy niechętnie weryfikują informacje i ich wiarygodność. Tylko 39% badanych regularnie sprawdza źródło informacji. Większość osób robi to wybiórczo, w zależności od źródła lub w ogóle nie sprawdza informacji. W kontekście kampanii wyborczej i wojny hybrydowej, ponad połowa Polaków obawia się rozprzestrzeniania się dezinformacji. Unikanie mediów społecznościowych jako głównego źródła informacji, czytanie całej informacji zamiast tylko nagłówka i powstrzymanie się od publikowania treści bez pewności co do ich źródła, są uznawane za najlepsze metody ochrony przed skutkami dezinformacji.

Źródło: Materiał prasowy

patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Panthers Wrocław zyskują nowego partnera

Panthers Wrocław zyskują nowego partnera

Miłośnicy futbolu amerykańskiego we Wrocławiu z pewnością ucieszą się z tej wiadomości! Pasaż Grunwaldzki staje się oficjalnym partnerem Panthers Wrocław. Współpraca zapowiada się owocnie...