29 C
Wrocław
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneDialog społeczny w Polsce - słaba skuteczność, duże oczekiwania

Dialog społeczny w Polsce – słaba skuteczność, duże oczekiwania

-

W październiku 2023 roku zakończyło się roczne przewodnictwo Związku Pracodawców Business Centre Club w Radzie Dialogu Społecznego.

Podczas tej kadencji udało się osiągnąć wiele celów, w tym zakończyć prace nad nowelizacją ustawy o RDS i zwiększyć środki finansowe na funkcjonowanie Biura Rady.

Niestety, pomimo tych wysiłków, dialog społeczny w Polsce wciąż jest oceniany jako mało skuteczny. W badaniu przeprowadzonym przez Departament Analiz i Inicjatyw Gospodarczych BCC wśród 2000 przedsiębiorców, 83% ankietowanych wyraziło takie zdanie.

Kończąca się kadencja ponownie uwidoczniła – z jednej strony istotną rola Rady w systemie prawnym i społeczno-gospodarczym, z drugiej – wszelkie mankamenty związane z niewykorzystywaniem tej roli – podkreślał Łukasz Bernatowicz Przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, prezes ZP BCC

Respondenci wskazali, że to na rządzie spoczywa największa rola w dbałości o prawidłowy przebieg dialogu społecznego. Aż 92% ankietowanych uważa, że to rząd powinien podejmować działania w celu poprawy jego efektywności.

Aby dialog społeczny w Polsce był bardziej skuteczny, konieczne jest:

  • Uznanie strony społecznej za równego partnera w rozmowach z rządem.
  • Regularne konsultowanie z RDS istotnych rozwiązań prawnych i projektów ustaw.
  • Więcej środków finansowych na funkcjonowanie Biura Rady.

Źródło: Materiał prasowy

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!