10.4 C
Wrocław
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaKulturaPo kilkuletniej przerwie wraca Dialog - Wrocław

Po kilkuletniej przerwie wraca Dialog – Wrocław

-

Wrocław ponownie stanie się areną międzynarodowych spotkań teatralnych. Po kilkuletniej przerwie, w październiku 2025 roku, odbędzie się 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Dialog – Wrocław”.

Pomysłodawczynią i wieloletnią dyrektorką artystyczną „Dialogu” była zmarła w 2023 roku Krystyna Meissner. Zainicjowana przez nią impreza od samego początku zachwycała formułą opartą na dialogu kultur i estetyk. Prezentowane co dwa lata spektakle czołowych twórców z całego świata stawiały ważne pytania o kondycję współczesnego człowieka i prowokowały do refleksji.

Najpierw trudności finansowe, a potem pandemia zakłóciła cykl festiwalowy. Ostatnia dotychczas, 10. edycja Festiwalu „Dialog – Wrocław”, odbyła się w 2021 roku. Ale już w roku 2025, pomiędzy 12 a 19 października, odbędzie się kolejna. To z pewnością będzie wyjątkowe święto teatralne Wrocławia – mówi Olga Nowakowska, dyrektor Strefy Kultury Wrocław, instytucji organizującej festiwal.

Wrocławska scena gościła m.in. Ivo van Hove’a z Holandii, Alaina Platela z Belgii, Romeo Castellucciego z Włoch, Roberta Wilsona ze Stanów Zjednoczonych, a także polskich mistrzów reżyserii – Krzysztofa Warlikowskiego, Krystiana Lupę, Grzegorza Jarzynę i Jana Klatę.

Nowa formuła pod batutą prof. Mirosława Kocura

Obecnym dyrektorem artystycznym festiwalu jest reżyser i antropolog kultury, prof. Mirosław Kocur. Kontynuując dzieło Krystyny Meissner, wzbogaci formułę „Dialogu” o najnowsze trendy. Program artystyczny oprócz wybitnych spektakli teatralnych obejmie również dzieła artystów łączących sztukę z najnowszą nauką. Dodatkowo, festiwal ma stać się inspiracją do refleksji nad współczesnym światem i zachętą do poszukiwań – niekoniecznie artystycznych.

Wydarzenie rangi światowej

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Dialog – Wrocław” to nie tylko święto teatru, ale i ważne wydarzenie na mapie kulturalnej Europy. Impreza przyciąga rzesze miłośników sztuki z całego świata, dając im możliwość obcowania z wybitnymi dziełami teatralnymi. Powrót „Dialogu” do Wrocławia to doskonała wiadomość dla wszystkich, którzy cenią wartościową sztukę i pragną doświadczać niezapomnianych artystycznych przeżyć.

ŹródłoUM Wrocław

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!