12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaBiznesDług technologiczny hamuje innowacje

Dług technologiczny hamuje innowacje

-

Przeprowadzony przez Deloitte raport Tech Trends 2024 ujawnia kluczowe wyzwania, przed jakimi stoi branża IT.

Chociaż zapotrzebowanie na programistów rośnie, ich produktywność spada z powodu „długu technologicznego”, czyli kosztów generowanych przez przestarzałe systemy.

Deweloperzy zamiast tworzyć, naprawiają

Z raportu wynika, że deweloperzy poświęcają ponad połowę swojego czasu pracy na „łatanie” błędów w kodzie i integrację urządzeń. To marnowanie potencjału, który mógłby być wykorzystany na tworzenie innowacji. Problem ten jest powszechny – w 2022 roku amerykańskie firmy zmagały się z długiem technologicznym o wartości 1,5 biliona dolarów!

Sztuczna inteligencja – nowe możliwości i wyzwania

Raport analizuje też wpływ sztucznej inteligencji (AI) na biznes. Z jednej strony AI może usprawnić wiele procesów, z drugiej strony stwarza nowe wyzwania, jak np. rozpoznawanie fałszywych treści generowanych maszynowo.

Dług technologiczny – jak sobie z nim radzić?

Autorzy raportu podkreślają, że kluczowe znaczenie ma holistyczne podejście do zarządzania długiem technologicznym. Zamiast reakcyjnego „łatania” dziur, firmy powinny przeprowadzić systematyczną ocenę potrzeb i wdrażać długofalowe strategie modernizacji infrastruktury IT.

Liderzy innowacji wyprzedzają konkurencję

Aktywne zarządzanie długiem technologicznym przynosi wymierne korzyści. Firmy, które inwestują w modernizację, są w stanie dostarczać produkty na rynek nawet o połowę szybciej niż konkurencja.

Źródło: Deloitte

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...