29 C
Wrocław
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneWrocławDługie lata 90. w architekturze Polski - premiera książki Anny Cymer

Długie lata 90. w architekturze Polski – premiera książki Anny Cymer

-

8 marca o godzinie 17.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się premiera książki Anny Cymer „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji”. Spotkanie autorskie poprowadzi dyrektor muzeum, Michał Duda. Wstęp wolny!

Publikacja Anny Cymer kreśli szeroką panoramę architektury lat 90. XX wieku w Polsce, porządkując typologię powstających wówczas obiektów. Autorka udowadnia, że epoka ta nie ogranicza się do tytułowego dziesięciolecia, lecz rozciąga się od momentu przenikania do Polski idei postmodernizmu i możliwości zakładania przez architektów własnych pracowni, aż do początku XXI wieku, kiedy wciąż realizowano projekty z poprzedniej dekady.

Książka „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji” to nie tylko efekt kwerend i analiz, ale także licznych podróży autorki po kraju w poszukiwaniu śladów entuzjazmu, kolorów i eksperymentów tamtych czasów. Obszernemu tekstowi towarzyszy blisko 200 kolorowych zdjęć wykonanych przez Cymer, prezentujących budynki z różnych miast i miasteczek Polski. Uzupełnieniem publikacji jest bibliografia, indeks osób i pracowni architektonicznych oraz miejscowości.

Anna Cymer jest zafascynowana architekturą od czasów studiów. Dowodem jest praca magisterska poświęcona idei osiedla społecznego na przykładzie budowy warszawskiego Rakowca. Badając historię architektury mieszkaniowej, zgłębiła powojenne koncepcje osiedli, a następnie skupiła się na budownictwie Polski Ludowej, czego owocem stała się książka „Architektura w Polsce 1945–1989”. Od blisko dwóch dekad autorka publikuje teksty o architekturze w mediach drukowanych i internetowych, a także wygłasza prelekcje i debaty (dostępne m.in. na YouTube). Jej największą pasją są jednak wędrówki po Polsce z aparatem w poszukiwaniu mało znanych realizacji z XX wieku. Zarówno w książce o PRL-u, jak i tej o latach 90., Cymer prezentuje budynki odkryte podczas tych wypraw, często nigdzie wcześniej nieopisywane.

Źródło: MA Wrocław

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!