niedziela, 3 marca, 2024

Polacy negatywnie oceniają dłużników świadomie unikających płacenia

Data:

Udostępnij przez:

patronat medialny

45 proc. dorosłych Polaków uważa, że dłużnicy, którzy mają pieniądze, ale świadomie ich nie spłacają, nie zasługują na szacunek. Aż 44 proc. badanych przyznaje, że przeszkadza im obecność takiej osoby w ich otoczeniu.

Takie wnioski płyną z najnowszego badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej „Postawy Polaków wobec dłużników”, przeprowadzonego przez IMAS International w październiku 2023 r.

Z badania wynika, że negatywne postawy wobec dłużników świadomie unikających płacenia są powszechne wśród Polaków w każdym wieku, z wyjątkiem osób młodych z małych miast. W tej grupie 42 proc. ankietowanych nie ma nic przeciwko takim osobom w swoim otoczeniu.

Polacy uważają, że dłużnicy świadomie unikający płacenia są nieodpowiedzialni (48 proc.) i nieuczciwi (42 proc.). Co więcej, 44 proc. badanych uważa, że tacy dłużnicy dają zły przykład innym, przez co poszerza się krąg osób nieuczciwych.

W opinii 45 proc. respondentów etyka i odpowiedzialność finansowa są kwestiami indywidualnymi, a nie pokoleniowymi. W opozycji do nich stoi ponad połowa Polaków (55 proc.), która uważa, że istnieje związek między wiekiem, a regulowaniem zobowiązań finansowych. Większość z tych osób uważa, że to osoby z młodego pokolenia częściej nie spłacają zobowiązań finansowych.

Wyniki badania pokazują, że negatywne postawy wobec dłużników świadomie unikających płacenia są powszechne wśród Polaków. Takie osoby są postrzegane jako nieodpowiedzialne i nieuczciwe, a ich obecność w otoczeniu jest odbierana jako niepożądana.

Źródło: KRD

NAJNOWSZE

POLECAMY