Dodatek dla sieroty zupełnej to istotna forma wsparcia finansowego dla osób, które nie mają rodziców lub w przypadku zmarłej matki ojciec jest nieznany.
Świadczenie to ma na celu zapewnić pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Dlatego warto wiedzieć, kto może ubiegać się o ten dodatek i jakie są warunki jego otrzymania.
Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje osobom, które są sierotami bez rodziców. Oznacza to, że jeśli nie ma się żyjących rodziców, to można starać się o to wsparcie. Dodatkowo, jeśli zmarła matka dziecka, a ojciec jest nieznany, również ma się prawo ubiegania się o ten dodatek. Warto zaznaczyć, że od 1 marca 2023 roku wysokość dodatku dla sieroty zupełnej wynosi 553,30 zł.
W tym wypadku ojciec wnioskodawcy musi być osobą nieznaną już w momencie narodzin – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Dodatek wypłacamy każdej sierocie zupełnej, niezależnie od tego, ile sierot zupełnych jest uprawnionych do tej samej renty rodzinnej – dodaje
Aby móc otrzymać dodatek dla sieroty zupełnej, trzeba spełnić dwa warunki jednocześnie:
- być sierotą zupełną lub częściową (w przypadku braku danych ojca),
- mieć prawo do drugiego świadczenia z ZUS, a konkretnie do renty rodzinnej.
Aby złożyć wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej, trzeba wybrać odpowiedni druk ERRD. Następnie do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające zgon obojga rodziców. W przypadku nieznanych danych ojca, konieczne jest dołączenie dokumentu stwierdzającego datę zgonu matki oraz aktu urodzenia, z którego wynika brak danych ojca. Prawidłowe złożenie wniosku jest kluczowe dla uzyskania dodatku dla sieroty zupełnej.
Źródło: ZUS