niedziela, 14 kwietnia, 2024
patronat medialny
Strona głównaNewsy regionalneDodatek dla sieroty zupełnej - pomoc finansowa dla osób bez rodziców

Dodatek dla sieroty zupełnej – pomoc finansowa dla osób bez rodziców

-

reklama

Dodatek dla sieroty zupełnej to istotna forma wsparcia finansowego dla osób, które nie mają rodziców lub w przypadku zmarłej matki ojciec jest nieznany.

Świadczenie to ma na celu zapewnić pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Dlatego warto wiedzieć, kto może ubiegać się o ten dodatek i jakie są warunki jego otrzymania.

Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje osobom, które są sierotami bez rodziców. Oznacza to, że jeśli nie ma się żyjących rodziców, to można starać się o to wsparcie. Dodatkowo, jeśli zmarła matka dziecka, a ojciec jest nieznany, również ma się prawo ubiegania się o ten dodatek. Warto zaznaczyć, że od 1 marca 2023 roku wysokość dodatku dla sieroty zupełnej wynosi 553,30 zł.

W tym wypadku ojciec wnioskodawcy musi być osobą nieznaną już w momencie narodzin – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Dodatek wypłacamy każdej sierocie zupełnej, niezależnie od tego, ile sierot zupełnych jest uprawnionych do tej samej renty rodzinnej – dodaje

Aby móc otrzymać dodatek dla sieroty zupełnej, trzeba spełnić dwa warunki jednocześnie:

  • być sierotą zupełną lub częściową (w przypadku braku danych ojca),
  • mieć prawo do drugiego świadczenia z ZUS, a konkretnie do renty rodzinnej.

Aby złożyć wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej, trzeba wybrać odpowiedni druk ERRD. Następnie do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające zgon obojga rodziców. W przypadku nieznanych danych ojca, konieczne jest dołączenie dokumentu stwierdzającego datę zgonu matki oraz aktu urodzenia, z którego wynika brak danych ojca. Prawidłowe złożenie wniosku jest kluczowe dla uzyskania dodatku dla sieroty zupełnej.

Źródło: ZUS

patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Panthers Wrocław zyskują nowego partnera

Panthers Wrocław zyskują nowego partnera

Miłośnicy futbolu amerykańskiego we Wrocławiu z pewnością ucieszą się z tej wiadomości! Pasaż Grunwaldzki staje się oficjalnym partnerem Panthers Wrocław. Współpraca zapowiada się owocnie...