Dolnośląski Kongres Kultury to dwudniowe wydarzenie, które odbędzie się 13 i 14 października 2023 roku we Wrocławiu.
Kongres skierowany jest do wszystkich zainteresowanych kulturą, w tym kadr kultury, środowisk artystycznych, akademickich, samorządowych, polityków i działaczy społecznych. W programie Kongresu znalazły się debaty, panele dyskusyjne, warsztaty, szkolenia, prezentacje projektów i spektakl.
Ważne tematy, które zostaną poruszone podczas Kongresu to:
- Kierunki dolnośląskiej polityki kulturalnej
- Sztuka i nowe technologie
- Przyszłość kultury
- Praca w kulturze
- Kultura w obliczu wojny
Kongres rozpocznie się debatą „Wyzwania i wizje przyszłości kultury Dolnego Śląska”. W dyskusji udział wezmą: senator RP Bogdan Zdrojewski, członek zarządu województwa dolnośląskiego Krzysztof Maj oraz Beata Moskal-Słaniewska – prezydent Świdnicy, Piotr Roman – prezydent Bolesławca i Robert Raczyński – prezydent Lubina.
W ramach Kongresu zaplanowano także panel dyskusyjny „Kultura „nowocześniejsza””, podczas którego młodzi artyści, producenci i twórcy kultury będą rozmawiać o zdigitalizowanych dziełach sztuki i nowych technologiach.
Ważnym wydarzeniem będzie również laboratorium „Mam 25 lat. Przyszłość w kulturze”, podczas którego uczestnicy będą zastanawiać się nad przyszłością kultury, pracą w kulturze, partycypacją, jej otwartością i dostępnością. Podczas Kongresu odbędzie się także rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze wydarzenie muzealne Dolnego Śląska 2022.
Wydarzenie towarzyszące Kongresowi to spektakl o Stanisławie Przybyszewskiej „Stascha, czyli płomień w oddechu” w reżyserii Marcina Czerwińskiego. Przedstawienie odbędzie się 13 października o godz. 17.00 w sali Laboratorium Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
Szczegółowy program Kongresu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
Źródło: Materiał prasowy