Według badań, aż 76% Polaków deklaruje szczęście w swoim miejscu zamieszkania.
Współcześnie, mieszkanie i jego otoczenie stają się kluczowymi czynnikami wpływającymi na dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny. Nowa definicja wyjątkowej przestrzeni wykracza daleko poza dostęp do infrastruktury, obejmując holistyczne podejście do komfortu i rozwoju.
Dobrostan – definicja i wpływ mieszkania
Dobrostan to subiektywne poczucie szczęścia i spełnienia. Model PERMA Martina Seligmana definiuje je jako wypadkową pozytywnych emocji, zaangażowania, relacji, sensu życia i realizacji celów. Współczesny dom staje się nie tylko miejscem do życia i wypoczynku, ale też pracy i integracji. W związku z tym, wybór odpowiedniego mieszkania staje się kluczową inwestycją w satysfakcję z życia.
W najnowszym wydaniu Barometru Archicom pt. „Wyjątkowo mieszkać” udowadniamy, że mieszkanie i jego okolica odgrywają kluczową rolę dla indywidualnego dobrostanu. Kreowanie przestrzeni jest w związku z tym projektowaniem szczęścia jej mieszkańców. Dziś mamy świadomość, że wyjątkowe miejsce zamieszkania musi być schronieniem, ale także umożliwiać odpoczynek, socjalizację i pracę. Choć bliskość infrastruktury twardej i miękkiej jest dla nas niezmiennie istotnym kryterium, okazuje się, że o prawdziwy wellbeingu dbamy poprzez kontakt z naturą oraz pielęgnując kontakty społeczne – z rodziną, przyjaciółmi czy też sąsiadami – mówi Waldemar Olbryk, Prezes Zarządu w Archicom.
Czynniki wpływające na komfort życia w mieszkaniu
Barometr Archicom wskazuje kluczowe elementy wpływające na dobre samopoczucie w mieszkaniu:
- Naturalne doświetlenie
- Wyraźny podział stref: dziennej, nocnej i kuchennej
- Przestrzeń na przechowywanie
- Dostęp do prywatnego tarasu, ogródka lub balkonu
- Aplikacje do zarządzania zużyciem prądu, temperaturą i światłem (85% ankietowanych w Barometrze Archicom jest za ich implementacją)
Wyjątkowe mieszkanie – trendy i potrzeby
Wyjątkowe mieszkanie łączy multifunkcjonalność z technologią. Ważne jest też zrozumienie osiedla jako całości, nie tylko zbioru budynków. Nowoczesne projektowanie odpowiada nie tylko na potrzeby mieszkaniowe, ale też buduje poczucie wspólnoty, kształtuje nawyki i sprzyja życiu w zgodzie z wartościami.