18.2 C
Wrocław
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaNieruchomościDominacja podaży i spadek popytu na rynku magazynowo-przemysłowym w Polsce w I...

Dominacja podaży i spadek popytu na rynku magazynowo-przemysłowym w Polsce w I kw. 2023 r.

-

Według raportu „Occupier Insight – Rynek magazynowo-przemysłowy w I kw. 2023 r.” opublikowanego przez Newmark Polska, pierwszy kwartał 2023 r. na polskim rynku magazynowo-przemysłowym był zdominowany przez liczbę 2.

Deweloperzy dostarczyli blisko 2 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej. Z kolei dostępne do wynajęcia było również prawie 2 mln mkw. W budowie pozostaje nieco ponad 2 mln mkw. Wskaźnik pustostanów wzrósł do poziomu niespotykanego od ponad 2 lat.

Utrzymująca się wysoka inflacja, wpływająca na obniżenie się siły nabywczej konsumentów, powoduje zmiany polityki odnośnie do gromadzenia zapasów i organizacji łańcuchów dostaw, co sprawia, że najemcy obecnie ostrożniej podejmują decyzje o wynajmie powierzchni magazynowej – mówi Agnieszka Giermakowska, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa, Lider ds. ESG, Newmark Polska.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce zbliżyły się do 30 mln mkw., co oznacza wzrost o 19,3% w porównaniu z rokiem poprzednim. Pierwszy kwartał 2023 r. był rekordowym okresem pod względem podaży powierzchni magazynowej, przewyższając wynik z I kw. 2022 r. Wolumen powierzchni w budowie zmniejszył się o 38% w porównaniu z IV kw. 2022 r. i o ponad 55% w porównaniu z I kw. 2022 r.

Deweloperzy skupiają się teraz na zabezpieczaniu gruntów i planowaniu inwestycji, zmagając się z trudnościami w pozyskaniu finansowania na nowe projekty. W pierwszym kwartale 2023 r. wynajęto ponad 1,2 mln mkw. powierzchni magazynowej, co stanowi spadek o prawie 22% rok do roku. Popyt netto wyniósł 661 800 mkw., stanowiąc około 55% całkowitego wolumenu transakcji.

Najemcy preferują nowe umowy najmu, które stanowiły 48,9% struktury transakcji. Ceny czynszów nadal rosną, szczególnie w atrakcyjnych lokalizacjach i obiektach z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi i ESG. Najemcy mają teraz większy wybór powierzchni w już wybudowanych parkach magazynowych niż w tych będących w budowie.

Najważniejsze transakcje z pierwszego kwartału 2023 r.:

  • odnowienie kontraktu Tyco Electronics Polska na 56 000 mkw. w Panattoni Park Szczecin I,
  • wynajęcie 55 000 mkw. w Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub przez firmę Shein
  • nowa umowa MCG EastBridge na 36 700 mkw. w GLP Kraków Logistics Centre III.

Źródło: Newmark Polska

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!