12.6 C
Wrocław
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama
Strona głównaNieruchomościDomy z pompami ciepła zyskują na wartości

Domy z pompami ciepła zyskują na wartości

-

Od kwietnia 2024 roku sprzedaż nieruchomości bez świadectwa energetycznego stanie się niemożliwa.

To ważny moment dla rynku nieruchomości, ponieważ efektywność energetyczna i typ ogrzewania zyskują na znaczeniu.

Wzrost popularności pomp ciepła

W ciągu ostatniego roku obserwujemy wzrost udziału domów z pompami ciepła na sprzedaż. W styczniu 2024 roku stanowiły one blisko 40% ofert deweloperskich ze wskazanym rodzajem ogrzewania, co oznacza wzrost o 8% w stosunku do roku poprzedniego. Ceny takich nieruchomości również rosną – za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio 6,9 tys. zł na rynku deweloperskim i 7,6 tys. zł na rynku wtórnym.

Gaz wciąż numerem jeden, ale pompy ciepła depczą mu po piętach

Gaz pozostaje najpopularniejszym paliwem do ogrzewania domów – odpowiada za blisko 59% ofert deweloperskich i 58% ogłoszeń na rynku wtórnym. Na drugim miejscu znajdują się kotły na paliwo stałe (56%), a trzecie zajmuje ogrzewanie elektryczne. Pompy ciepła ogrzewają już prawie 350 tys. budynków w Polsce, a ich liczba stale rośnie.

Mix grzewczy w polskich domach

Często domy ogrzewane są więcej niż jednym sposobem. Najczęstsze kombinacje to gaz i kominek, gaz i sieć miejska, gaz i węgiel, a także gaz i pompa ciepła.

Przyszłość należy do OZE

Unia Europejska dąży do dekarbonizacji źródeł ciepła. Od 2028 roku wszystkie nowe budynki mieszkalne w UE będą musiały być ogrzewane urządzeniami nieemitującymi CO2. W Polsce dotacje do montażu urządzeń na paliwa kopalne będą dostępne tylko do 2025 roku.

Źródło: Otodom

patronat medialny
patronat medialny
patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!

POLECAMY

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Przemoc? Nie jesteś sama! Czatbotka Viktoria pomoże

Fundacja Feminoteka, znana z walki o prawa kobiet, uruchomiła Viktorię. To innowacyjny czatbot, który działa w aplikacji WhatsApp i oferuje natychmiastowy oraz anonimowy dostęp do...