29 C
Wrocław
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneCyberprzestępcy polują na "dopłaty do przesyłki"

Cyberprzestępcy polują na „dopłaty do przesyłki”

-

W dobie wszechobecnej cyfryzacji cyberprzestępcy nie próżnują. Nowym celem ich ataków stało się wyłudzanie pieniędzy pod pretekstem dopłat do przesyłek.

Jak wynika z raportu „Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa”, aż 23% badanych nie stosuje żadnych zabezpieczeń na swoich smartfonach, co czyni ich łatwym celem dla oszustów.

Schemat działania jest prosty. Przestępcy podszywają się pod znane firmy kurierskie i wysyłają SMS-y lub e-maile z informacją o rzekomej dopłacie do przesyłki. Link w wiadomości prowadzi do fałszywej strony płatności, gdzie ofiara podaje dane swojej karty bankowej, tracąc pieniądze.

Jak się chronić?

  • Zachowaj czujność. Jeśli otrzymasz wiadomość z prośbą o dopłatę do przesyłki, skontaktuj się bezpośrednio z firmą kurierską, aby zweryfikować jej autentyczność.
  • Sprawdź adres strony. Fałszywe strony płatności często łudząco przypominają strony prawdziwych firm. Dokładnie sprawdź adres URL, szukając literówek lub innych nieprawidłowości.
  • Nie klikaj w linki. Jeśli nie masz pewności, czy link jest bezpieczny, nie klikaj w niego. Wpisz adres strony ręcznie w pasku adresu przeglądarki.
  • Używaj silnych haseł i unikaj podawania danych na nieznanych stronach. Nigdy nie podawaj danych swojej karty bankowej na stronach, których nie znasz i którym nie ufasz.
  • Zainstaluj program antywirusowy. Program antywirusowy może pomóc w ochronie przed złośliwym oprogramowaniem, które może zostać zainstalowane na Twoim urządzeniu po kliknięciu w niebezpieczny link.

Jeśli padłeś ofiarą oszustwa, natychmiast zgłoś to na policję! Oprócz wyżej wymienionych wskazówek, warto również:

  • Zainstalować aplikację do weryfikacji numerów telefonicznych. Pomoże ona w zidentyfikowaniu numerów, z których wysyłane są podejrzane wiadomości.
  • Korzystać z platform płatniczych oferujących ochronę kupujących. Platformy takie jak PayPal zapewniają zwrot pieniędzy w przypadku, gdy zakupiony towar nie zostanie dostarczony lub nie będzie zgodny z opisem.
  • Uczulić na ten problem swoich bliskich. Osoby starsze i mniej doświadczone w korzystaniu z internetu są szczególnie narażone na tego typu oszustwa.

Cyberprzestępczość to poważny problem, który dotyka coraz więcej osób. Zachowajmy ostrożność i stosujmy odpowiednie środki ostrożności. W ten sposób możemy uchronić się przed utratą pieniędzy i danych osobowych.

Źródło: Materiał prasowy

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!