Zakończył się drugi konkurs w ramach Wirtualnego Instytutu Badawczego (WIB). Panel ekspertów nie skierował do finansowania żadnego ze złożonych w konkursie wniosków.
Obszar badań naukowych wspieranych z Funduszu Polskiej Nauki został rozszerzony. Łukasiewicz – PORT rozpoczął przygotowania do ogłoszenia trzeciego konkursu WIB.
Drugi konkurs WIB
Do konkursu zgłoszono 8 wniosków. Eksperci podkreślali bardzo wysoki poziom naukowy proponowanych projektów. Jednak żaden z wniosków nie spełnił kryteriów społeczno-gospodarczych pozwalającym na przyznanie finansowania.
W dwóch pierwszych konkursach WIB obszar badań był określony jako biotechnologia medyczna – onkologia. W trzecim konkursie obszar badań zostanie rozszerzony.
Łukasiewicz – PORT prowadzi intensywne prace nad przygotowaniem i ogłoszeniem kolejnego konkursu WIB. Pula środków będzie wynosić 380 mln zł. Nabór wniosków poprzedzą spotkania informacyjne. Nagrodą jest atrakcyjne finansowanie badań naukowych o wysokim potencjale komercjalizacyjnym w Polsce.
Czym jest Wirtualny Instytut Badawczy?
Wirtualny Instytut Badawczy to program finansujący badania o wysokim potencjale komercjalizacyjnym. WIB powstał na bazie ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o wspieraniu działalności naukowej z Funduszu Polskiej Nauki. Na ten cel Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło rekordową kwotę 450 mln zł. Program jest kierowany do najwybitniejszych i najzdolniejszych polskich naukowców. Podmiotem Zarządzającym w programie jest Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii z Wrocławia.
Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz