29 C
Wrocław
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaEdukacjaEdukacja finansowa dzieci - jak nauczyć je oszczędzać?

Edukacja finansowa dzieci – jak nauczyć je oszczędzać?

-

W obliczu rosnącej inflacji i trudnej sytuacji gospodarczej, nauka oszczędzania jest ważna nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Jak skutecznie nauczyć je oszczędzać pieniądze?

Edukacja finansowa w szkole zwykle rozpoczyna się na lekcjach matematyki. Podstawa programowa dla klas młodszych wyznacza konkretne cele w tym obszarze, które obejmują umiejętność wykonywania obliczeń pieniężnych, rozróżnianie nominałów oraz identyfikację różnic w siłach nabywczych. Rozważania dotyczące roli pieniądza i zagadnień finansowych prowadzone są również w starszych klasach. Odbywają się one w ramach takich przedmiotów, jak przedsiębiorczość, wiedza o społeczeństwie oraz na godzinach wychowawczych.

Oszczędzanie w domu

Choć szkoła stanowi ważne wsparcie w edukacji finansowej dzieci, to kluczową rolę w kształtowaniu nawyków odgrywają postawy i zachowania wyniesione z domu. Rodzice powinni rozmawiać z dziećmi o pieniądzach, uczyć ich szacunku do pracy i zarabiania, a także pomagać im w planowaniu wydatków.

Jak uczyć dzieci oszczędzania?

Oto kilka wskazówek, które pomogą uczyć dzieci oszczędzania:

  • Rozmawiaj z dzieckiem o pieniądzach. Wyjaśnij mu, skąd się biorą pieniądze, jak można je zarabiać i jak je wydawać.
  • Ucz dziecko szacunku do pracy. Pokaż mu, jak ciężko pracujesz, aby zarobić pieniądze.
  • Pomagaj dziecku w planowaniu wydatków. Naucz je, jak ustalać priorytety i jak wydawać pieniądze świadomie.
  • Zaangażuj dziecko w oszczędzanie. Pozwól mu wybrać, na co chce odkładać pieniądze.

Program „Misja Kieszonkowe”

Bank BNP Paribas od wielu lat prowadzi program edukacyjny „Misja Kieszonkowe”, który ma na celu uczyć dzieci oszczędzania. W ramach programu nauczyciele otrzymują specjalne materiały edukacyjne, które można wykorzystać podczas zajęć lekcyjnych. Materiały te są dostosowane do wieku i możliwości dzieci, a ich celem jest przekazanie im wiedzy i umiejętności niezbędnych do świadomego gospodarowania pieniędzmi.

Źródło: Materiał prasowy

Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!