Wpływ technologii na środowisko naturalne jest coraz większy. Branża IT, która jest odpowiedzialna za rozwój i wdrażanie wielu z tych technologii, musi podjąć działania, by ograniczyć swój negatywny wpływ.
Według badania przeprowadzonego przez serwis the:protocol, 49% specjalistów IT uważa, że ekologia cyfrowa to przede wszystkim odpowiedzialność branży IT. 39% osób pracujących w IT uważa, że kwestie ekologii cyfrowej już teraz wpływają na technologie tworzone przez ich firmę.
Specjaliści IT dostrzegają, że w najbliższych latach w branży IT nastąpią zmiany związane z ekologią. 51% pytanych osób uważa, że ekologia cyfrowa i cyfrowy ślad węglowy wpłyną w najbliższych latach na zmiany w branży IT.
Największy wpływ ekologii cyfrowej spodziewany jest w następujących obszarach:
- Big Data – 61% badanych
- Metodologie realizacji projektów IT – 50%
- Rozwiązania backendowe – 48%
- Komunikacja zewnętrzna firm – 47%
- Działania komunikacyjne wewnątrz organizacji – 46%
Większość badanych dostrzega, że zmiany wywoływane przez ekologię cyfrową nie są jeszcze dostrzegalne w ich miejscach pracy. Jedynie 26% osób spotkało się z takimi zjawiskami, jak serwerownie zasilane energią odnawialną (16%) oraz odnoszenie się do śladu cyfrowego serwerów (15%).
Branża IT stoi przed wyzwaniem, by zrównoważyć swój rozwój z ochroną środowiska. Firmy muszą podejmować działania, które ograniczą ich negatywny wpływ na środowisko, takie jak:
- zastosowanie technologii przyjaznych środowisku,
- efektywne zarządzanie energią,
- ograniczenie zużycia materiałów,
- recykling i odzysk surowców.
Specjaliści IT mają do odegrania ważną rolę w tym procesie. Mogą oni wywierać presję na firmy, by te podejmowały działania proekologiczne, a także sami stosować proekologiczne rozwiązania w swojej pracy.
Źródło: Materiał prasowy