29 C
Wrocław
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaNewsy regionalneEnergia elektryczna w Polsce - opinie konsumentów

Energia elektryczna w Polsce – opinie konsumentów

-

Ponad 80 proc. gospodarstw domowych w Polsce odczuło podwyżki cen energii elektrycznej i gazu w związku z kryzysem energetycznym. Jednocześnie blisko 70 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju.

Polacy są dość dobrze zorientowani, jeśli chodzi o znajomość źródeł energii elektrycznej w naszym kraju. Większość respondentów uważa, że najwięcej energii odnawialnej w Polsce produkują instalacje fotowoltaiczne.

Tylko 40 proc. respondentów zna temat przysługującej im 10 procentowej bonifikaty cen za energię elektryczną w 2024 r., o ile w 2023 r. ograniczą jej zużycie o co najmniej 10 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Zmiany sprzedawcy energii

Jak wskazują wyniki badania, Polacy są świadomi możliwości zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Jednocześnie na zmianę sprzedawcy zdecydowało się tylko 15 proc. osób biorących udział w badaniu.

Spośród osób, które zdecydowały się na zmianę sprzedawcy prądu, 57 proc. jest zadowolonych z podjętej decyzji. Blisko 80 proc. respondentów, którzy zmienili dostawcę energii i oceniają tę zmianę pozytywnie, za główną korzyść z podjętej decyzji uważa obniżenie wysokości rachunków.

Znajomość zadań i działalności URE

Odpowiedzi na pytania dotyczące Urzędu Regulacji Energetyki wskazują na konieczność intensyfikacji działań komunikacyjnych nakierowanych na zwiększenie rozpoznawalności URE.

W pytaniu otwartym dwie trzecie ankietowanych nie potrafiło spontanicznie podać instytucji odpowiedzialnej za regulację rynku energii, a Urząd Regulacji Energetyki wskazało jedynie 25 proc. respondentów.

Transformacja energetyczna

W bloku pytań poświęconych transformacji energetycznej na pierwszy plan wysunęła się kwestia realizacji polskiego programu atomowego. Poparcie dla budowy elektrowni jądrowych w Polsce wyraziło aż 69 proc. osób uczestniczących w badaniu.

Osoby popierające budowę elektrowni jądrowych jako główny atut inwestycji tego typu wskazują dostęp do taniej oraz czystej energii. Przeciwnicy energetyki jądrowej za największe zagrożenie uważają kwestie związane z bezpieczeństwem.

Zdaniem ankietowanych, ze środków publicznych powinny być wspierane przede wszystkim odnawialne źródła energii. 67 proc. respondentów popiera dofinansowanie energetyki słonecznej, a 66 proc. subsydiowanie energetyki wiatrowej.

Źródło: URE

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!