Organizatorzy Europejskiej Stolicy Kultury Chemnitz 2025 spotkali się we Wrocławiu z organizatorami i ekspertami Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i wniosków między dwoma miastami.
Celem spotkania było omówienie efektów, jakie ESK przyniosła Wrocławiowi. Uniwersytet Wrocławski podsumował obchody Roku ESK 2016 poprzez działania badawcze i ewaluacyjne. Wyniki badań wykazały, że ESK przyczyniła się do wzrostu uczestnictwa mieszkańców w kulturze, promocji Wrocławia jako atrakcyjnego miejsca do życia i rozwoju oraz do pogłębienia współpracy między instytucjami kultury.
Chemnitz również chce wykorzystać tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, aby wzmocnić swoją kulturę i turystykę. Miasto przygotowuje ponad 20 projektów, w ramach których angażowani będą artyści i mieszkańcy z Polski i Czech.
W spotkaniu uczestniczyli m.in.:
- prof. Thomas Popp, Pełnomocnik Rządu Krajowego ds. Europejskiej Stolicy Kultury Chemnitz 2025
- Sven Schulze, nadburmistrz Chemnitz
- Jarosław Fret, dyrektor ESK Wrocław 2016
- Agnieszka Franków-Żelazny, kuratorka ESK Wrocław 2016
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu eksperci z Chemnitz podkreślili, że ESK jest doskonałą okazją do współpracy między miastami i regionami. Podkreślili również, że zelektryfikowanie linii kolejowej między Wrocławiem a Chemnitz będzie ułatwiać podróże między dwoma miastami i pomoże w promowaniu ich jako atrakcyjnych turystycznie miejsc.
Źródło: UM Wrocław