23 sierpnia to ważna data dla Europy, upamiętniająca ofiary reżimów totalitarnych. Dzień ten proklamowany przez Parlament Europejski w 2008 roku ma głębokie znaczenie w kontekście historii kontynentu.
23 sierpnia roku 1939, zaledwie tydzień przed wybuchem II wojny światowej, przedstawiciele III Rzeszy Niemieckiej i Związku Sowieckiego, podpisali w Moskwie pakt o nieagresji. Ten dokument, podpisany w imieniu Adolfa Hitlera i Józefa Stalina, miał ogromny wpływ na dalsze losy Europy.
Tajny protokół tego paktu przewidywał podział terytorium Polski oraz innych niepodległych krajów Europy Środkowo-Wschodniej pomiędzy III Rzeszą i Związkiem Sowieckim. To porozumienie wpłynęło na tragiczne losy wielu narodów i ludzi, które odcisnęły piętno na historii Europy.
Z okazji Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, na wrocławskim rynku (przy zbiegu ulic Oławskiej i Świdnickiej) w godz. 12:00–15:00, zostanie umieszczona specjalna instalacja. Na błękitnej tkaninie, symbolizującej płynącą przez czas rzekę, znajdą się portrety ofiar reżimów totalitarnych z Europy, w tym Litwy, Ukrainy i Polski. Ci, których zesłano na Syberię, będą uczczonymi postaciami na tej instalacji.
Przechodnie i odwiedzający będą mieli szansę zaznajomić się z krótkimi notkami biograficznymi europejskich zesłańców w głąb ZSRS oraz zapoznać się z wizualizacją Paneuropejskiego Pomnika Ofiar Reżimów Totalitarnych w Brukseli.
Źródło: Centrum Historii Zajezdnia