29 C
Wrocław
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaBiznesEkologia | ESG | OZEBuk z Wojsławic Europejskim Drzewem Roku 2024

Buk z Wojsławic Europejskim Drzewem Roku 2024

-

Buk „Serce Ogrodu” z Arboretum w Wojsławicach na Dolnym Śląsku zdobył tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2024.

Plebiscyt organizowany jest przez Environmental Partnership Association (EPA). W głosowaniu internautów buk pokonał 14 innych finalistów z różnych krajów Europy. Zwycięzca zdobył imponującą liczbę 39 158 głosów.

Majestatyczny buk pospolity (Fagus sylvatica) 'Atropunicea’ zachwyca ukształtowanym, grubym pniem, szeroko rozpostartymi gałęziami i charakterystycznymi fioletowymi liśćmi mieniącymi się w słońcu. Posadzony prawdopodobnie w 1880 roku przez Fritza von Oheima, ówczesnego właściciela majątku w Wojsławicach, stał się niemym świadkiem historii i symbolem lokalnej społeczności.

Bez pomocy wielu instytucji i osób z całej Europy nie byłoby możliwości, aby po raz trzeci polskie drzewo zdobyło prestiżowy tytuł Europejskiego Drzewa Roku. Chciałbym wszystkim zaangażowanym bardzo podziękować, a w szczególności Make Life.Harder. Bez Was nie byłoby zwycięstwa i tej wspaniałej promocji naszej ojczystej przyrody. Chciałbym też podziękować wszystkim moim współpracownikom i przyjaciołom Klubu Gaja, którzy wolontarystycznie pracują na rzecz konkursu. Jest to niesamowite, że tak wielu ludzi, bez wsparcia finansowego instytucji do tego powołanych, pracuje wspierając lokalne działania miłośników drzew. To niesie nadzieję na przyszłość.” – powiedział Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

„Serce Ogrodu” to nie tylko piękne drzewo, ale również ważny element lokalnego dziedzictwa kulturowego. W jego cieniu od lat spotykają się miłośnicy przyrody, a jego imponujący rozmiar i wiek inspirują artystów i poetów.

Zwycięstwo w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2024 to nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale również szansa na promocję Wojsławic i całego Dolnego Śląska. Jest to również dowód na to, że Polacy potrafią docenić i chronić swoje naturalne dziedzictwo.

Podczas uroczystej gali w Brukseli, która odbyła się 20 marca 2024 roku, statuetkę odebrali:

  • dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego – dr hab. prof. Uniwersytetu Wrocławskiego Zygmunt Kącki
  • z-ca dyrektora Arboretum Wojsławice, mgr inż. Tomasz Dymny.

Polskie drzewa po raz trzeci z rzędu triumfują w tym prestiżowym konkursie. W 2022 roku zwyciężył 400-letni Dąb Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej. Natomiast w 2023 roku wtgrał 180-letni Dąb Fabrykant z Łodzi.

Warto podkreślić, że w tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 15 drzew z różnych krajów Europy. Wszystkie one łączą niezwykłe historie i silne związki z lokalnymi społecznościami.

ŹródłoKlub Gaja
Patronat medialny

BEZPŁATNE OGŁOSZENIA

Sprzedawaj i kupuj bez rejestracji! Przeglądaj ogłoszenia w swojej okolicy!