W połowie listopada Wrocław zamieni się w serce polskiego feminizmu i literatury. Rusza Festiwal Feminatywa.
To największe feministyczno-literackie wydarzenie w kraju, które co roku gromadzi pisarki, intelektualistki, aktywistki i artystki, by wspólnie omawiać najważniejsze tematy współczesności. Tegoroczna edycja, która odbędzie się w dniach 15-23 listopada, zapowiada się wyjątkowo intensywnie. W programie znajdziemy dyskusje, warsztaty, wystawy i pokazy filmowe, które poruszają tematy istotne dla kobiet i społeczeństwa.
Siostrzeństwo i solidarność – pięciolecie festiwalu
Festiwal Feminatywa narodził się w 2020 roku jako kameralna inicjatywa grupy przyjaciółek związanych z Miejską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu. Z roku na rok wydarzenie nabierało rozmachu, by stać się największym feministycznym świętem w mieście. Pięciolecie Feminatywy to czas świętowania, ale również refleksji nad siostrzeństwem – hasłem przewodnim tegorocznej edycji.
15 listopada w Mediatece, podczas inauguracji, panelistki podejmą rozmowę o wartości kobiecego wsparcia i jego potencjale do zmiany społecznej. Podczas otwierającej debaty na temat siostrzeństwa, wystąpią przedstawicielki różnych branż, które pokażą, jak działa solidarność w życiu zawodowym i osobistym. Kolejny dzień przyniesie refleksję nad sytuacją kobiet pracujących w sfeminizowanych zawodach. Jakie wyzwania stoją przed tysiącami kobiet zatrudnionych w tych sektorach? Jakie zmiany są potrzebne, by ich praca była bardziej doceniana?
Dialog pokoleń i kobiety w sporcie
18 listopada festiwal przeniesie się do Coventry University Wrocław, gdzie uczestniczki będą omawiać różnice pokoleniowe w postrzeganiu feminizmu. Różne perspektywy mogą wzbogacić ruch kobiecy, ale też rodzą wyzwania. Jak porozumieć się, gdy starsze feministki i młodsze aktywistki często inaczej widzą priorytety?
Następnego dnia temat zmieni się na sport, a spotkanie w Filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej skupi się na kobiecej walce o równość w tej dziedzinie. Autorki książek o kobiecym sporcie, Anna Sulińska i Karolina Wasielewska, wraz z tancerką breakdance, Pauliną Starus, rozważą, czy sport naprawdę gra fair z kobietami. To ważny temat w świetle niedawnych Igrzysk Olimpijskich, które przypomniały, jak wiele jeszcze trzeba zrobić, by kobiety mogły rywalizować na równych prawach.
Trudne tematy – choroby psychiczne i manosfera
Jednym z mocniejszych punktów programu będzie panel poświęcony zdrowiu psychicznemu, który odbędzie się 20 listopada. Emilia Dłużewska i Anna Kiedrzynek porozmawiają z Leną Bielską o wyzwaniach, jakie stawia leczenie i zdrowienie w Polsce. To temat niezwykle ważny społecznie, a mimo to wciąż rzadko poruszany w publicznych debatach.
Dzień później w Filii 18 na Grabiszynie odbędzie się dyskusja o manosferze – internetowej przestrzeni, w której kwitną mizoginistyczne i seksistowskie poglądy. W rozmowie wezmą udział Patrycja Wieczorkiewicz i Laura Bates, autorki książek analizujących problem inceli i przemocy wobec kobiet. Spotkanie poprowadzi Michał R. Wiśniewski – pierwszy mężczyzna na tej pozycji w historii Feminatywy.
Patronki, herstoria i hydrofeminizm
Przedostatni dzień festiwalu skupi się na patronkach – bohaterkach, które miały i mają wpływ na rzeczywistość. W obliczu zbliżającego się Roku Olgi Boznańskiej, dyskusja ta zyska dodatkowy wymiar. Aktywistki i historyczki porozmawiają o systemowym i oddolnym upamiętnianiu kobiet oraz ich wpływie na współczesną kulturę i przestrzeń publiczną.
23 listopada Feminatywa zakończy się w CBK Fama rozmową o hydrofeminizmie – nowym nurcie, który bada związki między wodą, naturą a kobiecym ciałem. Wrocławski festiwal, śmiało wychodząc poza utarte schematy, zaprasza do refleksji nad wodnymi aspektami kobiecej cielesności i relacją z naturą.
Warsztaty, kino i nocne atrakcje
Feminatywa to jednak nie tylko panele dyskusyjne. W programie znajdą się warsztaty, wystawy i pokazy filmowe. 17 listopada w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się Feministyczny Maraton Filmowy, podczas którego zobaczymy „Jutro będzie nasze” (reż. P. Cortellesi), „Copa 71” (reż. J. Erskine, R. Ramsay) oraz „How to have sex” (reż. M. Manning Walker). Dla tych, którzy chcą połączyć rozrywkę z nauką, przewidziano również edukacyjne stoiska Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, gdzie będzie można nauczyć się technik samobadania piersi.
Wieczory festiwalowe zapowiadają się wyjątkowo gorąco, gdyż klub festiwalowy Surowiec (ul. Ruska 46a) przygotował szereg imprez tematycznych, w tym drag shows, quizy feministyczne, tematyczne bingo oraz karaoke. Feminatywa to czas, kiedy Wrocław tętni energią, łącząc siostrzeństwo z kulturą, a kultura z edukacją.
Feminatywa dla każdego
Festiwal Feminatywa kierowany jest do wszystkich – kobiet, mężczyzn, młodzieży, a także dzieci. Dzięki wsparciu głównych partnerów, takich jak BNY Mellon, Coventry University Wrocław oraz Dolnośląskie Centrum Filmowe, tegoroczna edycja zapowiada się bogato i różnorodnie.
Wrocławska Feminatywa to więcej niż tylko wydarzenie kulturalne. To czas, kiedy możemy wziąć udział w ważnej debacie i przyczynić się do budowania społeczności opartej na szacunku i równości.